| Celmaitareanonim a întrebat:

Cum fetelor/ femeilor odata cu venirea menstruatiei vaginul isi face curatari pentru a elimina bacterii si celule moarte eliminand un fel de mâzgă. baietii au ceva curatari? rolling on the floor stiu ca e ciudata intrebarea dar as vrea sa stiu pentru cultura mea generala. scuzati categoria. dau funda

Răspuns Câştigător
| dydda a răspuns:

Ceea ce se elimina la menstruatie este de fapt mucoasa uterina care in fiecare luna, in caz ca nu se produce nidatia( implantarea embrionului rezultat in urma fecundarii ovulului in mucoasa uterina unde acesta va fi protejat ) va fi eliminata si aftfel incepe Un nou ciclu: se secreta mucoasa uterina. daca nu se implanteaza embrionul este eliminata... Este adevarat ca astfel se si curata sistemul reproduator feminin de celule moarte. La voi baietii insa nu stiu nici o cale de curatare

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Menstruatia nu are legatura cu nici o curatare a vaginului. Menstruatia reprezinta eliminarea endometrului necrozat in absenta sarcinii.
Secretia vaginala, care este o secretie putin abundenta, limpede, usor mucoasa, nu ca o mazga ci ca un albus de ou, are rolul de a lubrifia peretii vaginali si a favoriza ascensiunea spermatozoizilor spre uter. prin ea se elimina ceva celule moarte, dar nu asta este rolul ei. La barbati, organul copulator (penisul) acumuleaza celulele moarte in smegma, acea secretie care se acumuleaza in santul balano-preputial.

| Drolja a răspuns:

Din păcate, voi trebuie să vă spălaţi.

| Silvia93 a răspuns:

Voi nu aveti ovare ca sa curatati etc. Singurul mod de a se curata organismul este cu ceai verde si eliminati prin scaun dimineata sau transpiratie.