| LucianR a întrebat:

Care ati vazut filmul "1942- Conquest of paradise"...despre ce este vorba?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Filmul prezinta intr-o maniera de mare clasa regizoriala momentul descoperirii Americii de catre Cristofor Columb si efectele pe care aceasta descoperire le-a avut asupra tuturor celor implicati. Filmul incepe prezentand dificultatile pe care Columb a trebuit sa le infrunte pentru a reusi sa plece in aceasta calatorie, pentru descoperirea "Noii Lumi", ca apoi sa dezvaluie impactul devastator pe care europenii l-au avut asupra bastinasilor. Filmul a fost lansat in anul 1992, la sarbatorirea a 500 de ani de la marea descoperire.

1 răspuns: