| DragosConstantin a întrebat:

Salutare!
Cine poate sa imi zica ceva informatii despre Henry Purcell?! ofer voturi+fundita big grin

30 răspunsuri:
| Bog15 a răspuns:

Henry Purcell [ˈhɛnɹɪ ˈpɜːsl̩] (n. cca. 1659, Westminster - d. 22 noiembrie 1695, Londra) a fost un compozitor englez de muzică barocă.
Se cunosc puține lucruri despre originile compozitorului britanic Henry Purcell, dar se știe că în copilărie a făcut parte din corul Capelei Regale și că probabil a studiat cu Pelham Humfrey (1647 - 1674) și cu John Blow (1649 - 1708). Prima sa compoziție cunoscută a fost scrisă la vârsta de opt ani. După ce i s-a schimbat vocea, s-a ocupat de repararea instrumentelor regale și a acordat orga de la Westminster Abbey. A devenit organistul acesteia în 1679 și al Capelei Regale în 1682.
A compus numeroase genuri de muzică. Una dintre cele mai importante opere ale sale, Dido și Aeneas (1689), a fost urmată de semioperele Arthur (Regele Arthur, 1691), The Faery Queen (Zâna, 1692) și The Indian Queen (Regina indiană, 1695). A mai compus muzică de ocazie, aproximativ 250 de cântece, 12 fantezii pentru grup de viole, imnuri și piese pentru slujbe.
A compus imnul „Funeraliile reginei Maria" (Music for the Funeral of Queen Mary), care a fost folosită în coloana sonoră a filmului Portocala mecanică.
După William Byrd, este considerat cel mai mare compozitor din muzica britanică anterioară secolului XX. Mai multe here: http://en.wikipedia.org/wiki/Henry_Purcell

| Yamx a răspuns:

Exista wikipedia.

| DragosConstantin explică (pentru Yamx):

Wow mersi pentru sugestie,dar asta stiam si eu, dar ma gandeam ca stie careva dintre voi de pe TPU un site unde da mai multe informatii despre compozitor, ca eu unu n-am gasit si pe wiki e putin.intelegi tu oare?

| Yamx a răspuns (pentru DragosConstantin):

Citeste inca o data intrebarea pe care ai pus-o. Daca vroiai informatii in plus fata de ce se gaseste deja pe internet formulai altfel intrebarea. Asa, nu se poate deduce ca nu ai auzit de wikipedia. Ai cerut informatii. Pe wikipedia sunt cred ca toate informatiile pe care le cauti.;)

http://www.baroquemusic.org/bqxpurcell.html

| DragosConstantin explică (pentru Yamx):

Phu ce ma stresezi cu atitudinea ta zici ca te-o facut mumata perfecta. Puteai sa treci cu vederea subiectu meu decat sa-mi tii morala.

| Yamx a răspuns (pentru DragosConstantin):

Atata timp cat incerci sa faci pe inteligentul fara sa fi constient de greseala ta te stresez cat am eu chef.winking Atitudinea mea e foarte ok, ca pe tine nu prea te duce capul si o interpretezi cum iti vine mai usor e problema ta. Asa ca ciocu mic, copilu... sa nu zic eu ceva de maicata.

| Yamx a răspuns (pentru DragosConstantin):

Si daca nu iti convenea raspunsul meu puteai si tu la fel de frumos sa-l treci cu vederea.winking

| DragosConstantin explică (pentru Yamx):

Te consideri smechera pe internet nu e asa?

| Yamx a răspuns (pentru DragosConstantin):

Tu faci asta si ti-o cam iei in bot.winking
Eu doar ti-am raspuns la intrebare, tu ai sarit sa faci pe desteptul. Daca nu iti convenea raspunsul meu il ocoleai frumos. Mi-ai raspuns si ti-am raspuns inapoi. Asta nu inseamna ca sunt smechera, inseamna ca esti tu patetic. kiss Hai bafta!

| DragosConstantin explică (pentru Yamx):

Copil copac. bye bye

| Yamx a răspuns (pentru DragosConstantin):

Deloc original, "inteligenta de google". Zat, zat!

| DragosConstantin explică (pentru Yamx):

Vaca ipocrita si lipsita de prejudecati.

| Yamx a răspuns (pentru DragosConstantin):

Deja cazi in penibil, cocalar infect ce esti. happy

| DragosConstantin explică (pentru Yamx):

Sa bei un ou!

| Yamx a răspuns (pentru DragosConstantin):

Sa bea ma'ta doua!winking

| DragosConstantin explică (pentru Yamx):

Sa mananci multe banane la viata ta.

| Yamx a răspuns (pentru DragosConstantin):

Lasa. A mancat mama ta cat si pentru mine. happy

| DragosConstantin explică (pentru Yamx):

Esti cumva clarvazatoare? sau proasta de bubui? din 2 e 1.

| Yamx a răspuns (pentru DragosConstantin):

Clarvazatorii vad in viitor nu in trecut desteptule.

| Yamx a răspuns (pentru DragosConstantin):

Sau sa inteleg ca mamica ta inca nu s-a lasat de meserie si nici nu are de gand sa o faca prea curand?

| DragosConstantin explică (pentru Yamx):

Hai nu zau exista multe tipuri de clarvazatori, dar ce stii tu ţaţ-o.

| DragosConstantin explică (pentru Yamx):

Ce ti-as zice si eu vreo doua, dar ma controlez.Mai mult te i-au la misto ca n-am ce face. sa sugi o ceapa!

| Yamx a răspuns (pentru DragosConstantin):

Daca asta e felul in care iei tu lumea la misto, imi e mila de tine nu de cei batjocoriti.

| Yamx a răspuns (pentru DragosConstantin):

Clarvazator = care prezice cat mai clar viitorul.
Tu poti prezice trecutul?

| DragosConstantin explică (pentru Yamx):

Cum sa nu in trecut ai fost foarte rasfatata si acum se vede rezultatul laughing

| DragosConstantin explică (pentru Yamx):

Vorbe mari pentru o fitoasa si parasuta.

| Yamx a răspuns (pentru DragosConstantin):

Si care ar fi rezultatul?

| Yamx a răspuns (pentru Yamx):

Dar ma cunosti tu ca sa ma numesti parasuta? smug

| DragosConstantin explică (pentru Yamx):

Asa te comporti.

| DragosConstantin explică (pentru Yamx):

Il cunosti deja.