| ciocolatamaruie4 a întrebat:

Salutare!
Mi-am cumpărat un pistol cu silicon din dorința de a realiza niște litere, cifre și mini-desene (umbrelă, casă, pisică). Ideea e că mi se lipește siliconul de materialul pe care îl aplic, iar eu vreau să-l pot desprinde și să-l folosesc drept șablon. Oare ce material sau ce pot aplica inainte pentru a se dezlipi siliconul întărit?
Știu că sunt și bijuterii realizate din silicon și de la asta mi-a venit ideea asta.
Mulțumesc! happy

Răspuns Câştigător
| sonya a răspuns:

Buna,

Modelul il faci mai intai in creion pe o hartie de copt. Apoi iei pistolul de lipit si urmezi liniile pentru a-ti face modelul cu siliconul. Dupa ce ai terminat, dezlipesti siliconul de pe hartia de copt. Se dezlipeste destul de simplu. Nu merge direct pe alt material (doar daca vrei sa lipesti ceva), ci doar pe o astfel de hartie. Tine cont ca trebuie sa ai flux continuu de silicon si daca s-a terminat jumate de baton, il poti baga si pe urmatorul, ca e nevoie sa fie impins siliconul. Altfel vei avea intreruperi si diferente la cantitatea care iese daca nu e constant.

Succes!

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Siliconul pe care-l folosesti tu, are alta compozitie chimica, fiind destinat lipiturilor, nu crearii mulajelor (confectionatului de modele).
Cel folosit pentru crearea de mulaje cu diverse forme, este facut din 2 parti care se amesteca in moemntul folositii, fiind o parte lichida si una pulbere, care prin amestecare devine pasta, care se toarna in forma (mulaj) si apoi se intareste.

| Vikings1996 a răspuns:

Incearca pe sticla sau plastic lucios(mobila) sau cu ceva lubrifiant sau ulei daca nu merge.
De pe materiale care absorb cum ar fi hartia, cartonul sau material textil cu siguranta nu se dezlipeste.

| Miruna1239 a răspuns:

Ai putea folosi hartie de copt sau pentru a fi mai flexibila folie de aluminiu unsa cu ulei.