| Advvrt a întrebat:

Stiti vreo carte/ manual de pe care sa invat sa desenez? Ma intereseaza portrete si anatomia corpului uman. Dar si animale.

5 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Da! Hustler, Playboy!
+))

| Iote a răspuns:

Pentru anatomia corpului uman, un atlas de anatomie. happy
Pentru portrete, cauta albumele marilor pictori portretisti, chiar si schitele lor (astea le gasesti mai greu). Sunt prin anticariate.

| MihaelaDart a răspuns:

Găsești atât pe internet ori în fondurile plastice cărți subțirele pentru fiecare categorie in arta plastică: anatomie, perspectiva, peisaj, forme geometrice etc, cumpără-le pe toate, îți vor folosi mai departe, nu doar ceea ce ai cerut. Este bine să știi mult mai mult în ale desenului până îți formezi mâna.

| AlexandraP942 a răspuns:

Learn to draw - Barrington Barber. Am văzut-o acum ceva timp în Cărturești dar cred că e destul de scumpă. Dar nu trebuie neapărat să cumperi o carte, suntem în secolul XXI, există destule tutoriale pe YouTube pe care m-au ajutat și pe mine destul de mult. Mult succes!