| kampi a întrebat:

Scriitorul Gabriel Garcia Marquez mai traieste? Care e ultima carte scrisa de el?

4 răspunsuri:
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Mai traieste, desi din 2000 sufera de cancer. In 2004 a aparut ultima lui carte - Amintirile curvelor mele triste.
Oricum, desi anul trecut se anunta ca va mai aparea o carte care este in lucru - un roman de dragoste... Anul acesta agenta lui a declarat presei ca e prea putin probabil ca va mai putea scrie vreodata.

gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

Gabriel Garcia Marquez, sau Gabo, cum il numesc prietenii, castigatorul Premiului Nobel pentru literatura in 1982, a scris ultima sa carte in 2004- "Memorias de mis putas tristes", dupa care a incetat sa mai scrie, spunand ca starea sanatatii sale nu-i mai permite sa puna suflet in ceea ce scrie si n-ar vrea ca cititorii sai sa fie dezamagiti. Diagnosticat cu cancer limfatic (leucemie) in 1999, Marquez se retrage din viata publica... dupa un timp scriind o scrisoare tulburatoare ca ramas bun prietenilor, admiratorilor si cititorilor lui...ca un testament. Are 82 de ani... iar pe 22 martie 2008 a celebrat nunta de aur cu sotia sa Mercedes Barcha.
Daca ar fi murit am fi aflat sigur...este o personalitate in lumea literaturii...si ar fi o mare pierdere!

| DiMoDi a răspuns:

Încă da, dar e pe ducă :( uite, citeşte aici :
http://www.nordlitera.ro/modules.php?name=News&file=article&sid=226