rroxi44
| rroxi44 a întrebat:

Stiati ca se pare ca noi, romanii, suntem ori mai melomani, ori mai destepti, ori mai sensibili decat multi altii si mult mai darnici, spre exemplu, decat americanii?
V-ar fi placut sa fiti acolo?
http://www.romanialibera.ro/......video.html

Răspuns Câştigător
mariana
| mariana a răspuns:

Romanii, cu toate ca sunt cu mult mai saraci decat americanii, sunt mai darnici si cu mult mai sensibili la muzica de calitate. Experimentul din statia de metrou m-a impresionat prin acuratetea lui, un artist de mare valoare, cu un instrument de valoare inestimabila, a fost de acord sa sustina acest concert inedit, cu scopuri finale caritabile, intr-o statie de metrou, care nu are nici acustica unei sali de concerte si in care nu circula numai melomanii si totusi acest experiment a fost o reusita.
Suntem condamnati ca suntem la marginea Europei, ca suntem hoti si chiar "tigani", de catre cei care nu ne cunosc si care au intrat in contact cu unele persoane care sunt cetateni romani dar care, plecand in strainatate, ne fac doar de rusine si atunci aceasta plaga, este considerata ca emblema romanismului ori a romanilor.
Este o greseala aceasta apreciere colectiva la natia romana, care a dat si da oameni de valoare pentru tara si lumea intreaga. Revenind la concert, s-a putut vedea ca, intr-un timp mai scurt, a fost colectata suma de 10 ori mai mare decat cea primita in America de un instrumentist de valoare, cu toata graba lor, oamenii nostri s-au oprit si au ascultat muzica divina si l-au rasplatit pe muzician pentru valoarea sa, nefiind un act de cersetorie asa cum unii au apreciat cu malitie acest concert.
Dupa cum se stie suntem diferiti si desigur ca avem si gandire diferita, dar unii dintre noi devin cinici atunci cand ar putea sa faca si ei ceva constructiv ori macar ar putea sa-i aprecieze pe ceilalti care au avut vreo initiativa mai inedita.
Despre raspunsurile date de ceilalti membrii ai TPU se poate discuta, rroxi43 are dreptate, a vrut doar sa sublinieze faptul in sine si sa vada care este reactia noastra fata de o asemenea initiativa. Da cred ca, multi dintre noi au devenit cosmopoliti, le e rusine cu natia lor si poate chiar se dezic de ea, in medii diferite, dar fratilor noi definim Romania, sa facem ceva pentru a schimba imaginea aceasta gresita despre romani si tara noastra. Sportivii ne-au facut remarcati in lume, marii artisti, filozofi, muzicieni, scriitori, oameni de stiinta, care nu s-au putut remarca la randul lor in tara, au luat drumul strainatatii, dar tot romani au ramas oriunde au fost. Cred ca trebuie sa ne respectam mai mult natia si sa militam, prin fapte ca, imaginea despre Romania si romani sa se schimbe in bine si sa stiti ca, daca ne vom stradui, printr-un efort colectiv, acest lucru va fi posibil. Cred ca multi dintre voi imi dau dreptate si acest lucru este un castig colectiv deja. Sa auzim de bine si sa fim buni romani si de ce nu mai receptivi la nou, ne va improspata gandirea si va aduce in sufletele noastre un strop de speranta ca, schimbarea in bine este posibila si chiar realizabila, depinde de noi toti acest lucru.

8 răspunsuri:
rroxi44
| rroxi44 explică:

Eu ma refeream strict la faptul ca si in America a concertat un mare artist cu o vioara Stradivarius, ca si la noi, tot in statia de metrou si n-a prea strans nici lume si nici bani - precum scrie in articolul postat mai sus...
Nu fac generalizari - ma refeream la simtul artistic sau la urechea muzicala care a recunoscut un adevarat artist, chit ca era simplu imbracat si concerta intr-o statie de metrou...
Mie mi se pare totusi, in modul cel mai sincer, ca cei putin mai rasariti si mai scoliti din Romania isi desconsidera tara si poporul apreciind mult mai mult tot ce vine din afara... Cred ca suferim de cosmopolitism... dar asta este o alta problema

gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

Faptul ca ideea nu este originala...ne duce cu gandul la comparatii...asa suntem noi...ne place sa ne comparam cu cei mai buni...sau aproape cu cei mai buni.
O vioara buna in mana unui profesionist ca Alexandru Tomescu a facut sa vibreze sute de suflete de romani, care pentru un minut, in drum spre munca zilnica au ascultat o muzica dumnezeiasca...si s-au inaltat spiritual. Toti auditorii pareau vrajiti de acest magician cu vioara sa. Diferenta dintre cele doua experiente, cel din NY cu celebrul violonist Joshua Bell si artistul violonist roman Alexandru Tomescu...ar fi diferenta de bani stransi...americanul a strans 32 de dolari, iar romanul 320 roni... iar numarul celor care s-au oprit sa asculte a fost mult mai mare la noi.Acum, sa fim sinceri...americanii nu prea umbla cu cash...si viata lor este mult mai trepidanta, devenind o natie insensibila la ce se-ntampla in comunitate...Pe noi lipsurile si suferinta ne uneste si ne face mai sensibili...asa am fost si vom ramane...si suntem si tare curiosi...ne oprim daca ne atrage atentia ceva, fie ca ne place sau nu ceea ce vedem...pentru a ne lamuri despre ce este vorba.
Dar nu cred ca despre bani este vorba...despre darnicie...ci despre faptul ca romanii au reactionat la muzica asta, au fost vrajiti... dand bani din bucurie! Asta inseamna ca mai avem o sansa!

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Poate ni se pare noua asta.happyNu prea cred insa ca e adevarat.big grin

RaduCiocan
| RaduCiocan a răspuns:

Corelatia nu implica neaparat cauzalitate. In US un violonist in metrou se poate trece usor cu vederea, mai ales ca ei au cultura in acest sens, o cultura a muzicantilor de metrou.
In Romania, rar gasesti trupe candant in metrou. Cel mai adesea sunt cersetori sau sarmani fara casa. A canta cineva intr-o statie de metrou, fie el si un mare violonist fara carte de vizita poate fi un moment de bucurie si daruire pentru romanul care circula cu metroul.
A spune ca suntem mai cu motz decat americanii doar din acest fapt, probabil ar trebui sa fim si pe alte planuri sociale la fel de cu mot.

| Ben. a răspuns:

Mi-am pus un chopin si mi s pare k l-am luat pe D-zeu de un membru inferior... poate k ai dreptate

| gabrielutzu a răspuns:

Noi romanii suntem mai prosti, mai aspri, mai manelizati, mai rai si mai zgarciti spre exemplu decat americanii...

pupimik
| pupimik a răspuns:

Doar ni se pare.mereu ne credem mai presus decat altii. e in firea romanului sa se creada cel mai cel.Nu ma consider cu nimic mai buna decat un american.
Fiecare popor are parile lui bune si rele. E putin mai greu sa generalizam. Daca e sa compari un intelectual englez cu un batziv roman... unde ajungi? Ca poporul roman e varza.

Nu ma iau dupa idei preconcepute gen "americanii sunt grasi prosti si obsedati de Mc Donald`s" si romanii adevarati luptatorim, darnici si destepti. Fiecare popor are varfurile lui...si e penibil sa ne credem toti destepti si talentati doar pentru ca avem un rasarit in tara.
Imi place sa iau omul asa cum e.Nu il cataloghez taran pentru ca locuieste la tara sau tractorist pentru ca ara pamantul chiar daca in general oamenii de la tara sunt tractoristi tarani.

| gaby_6466 a răspuns:

Buna da asa e suntem altfel de oameni noi romini indiferent unde ne aflam nu stiu cum sunt americani dar iti pot spune despre nemti, sunt rai parsivi prosti, puturosi, betivani si nu stiu ce inseamna sa fi sensibil cu alti milos etc, si da mi.ar fi placut sa vad america sa vad oameni ce fel sunt. pupic