| anonim_4396 a întrebat:

Stie cineva ce inseamna S. O. S?

Răspuns Câştigător
| eliade a răspuns:

In a doua jumatate a sec.19,cand codul Morse de semnalizare si transmisiuni era suveran, s-a cautat o combinatie, cea mai simpla si mai inconfundabila, prin care cei aflati in primejdie sa ceara ajutorul semenilor.Aceasta,tinand cont ca ajutorul putea fi cerut telegrafic, luminos sau sonor.Prin votul specialistilor in radiotelegrafie, s-a ajuns la concluzia ca aceasta combinatie este succesiunea literelor S-O-S [trei linii-trei puncte-trei linii] din alfabetul Morse[inventat si brevetat de catre Samuel Morse, in 1838], astfel ca semnalul a fost adoptat la Conferinta Radiotelegrafica de la Berlin[1906]. Fantezia cu "save our souls" a fost nascocita ulterior, pentru a mari incarcatura emotionala a cererii de ajutor[a fost o simpla potrivire de initiale, pentru ca, de fapt, oamenii aflati in primejdie nu sufletele si le vor salvate ci... trupurile!].

18 răspunsuri:
kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Save Our Souls

| Alex >D a răspuns:

Save our souls!

| ladybird a răspuns:

E codul morse, in romana este echivalentul cuvantului ajutor. Oamenii il folosesc cand sunt in pericol, nu numaidecat scriindu-l sau pronuntandu-l. Se poate si prin intermediul luninii, aprinzand-o de trei ori consecutiv dupa care e o pauza mai mare si iar... Sper sa nu ai nevoie de el mai ales cand nimeni nu are cunostinte de cauza!

| ioanna a răspuns:

Save Our Souls- Salvati Sufletele Noastre

| Andreeagen a răspuns:

Save our souls=Salvati-ne sufletele

| ancalazar a răspuns:

Save our souls

| cLaudYu a răspuns:

big grin "Suntem oameni saraci" big grinbig grin. Corect ii "Save our souls"

| Gabry a răspuns:

Ajutor

| giuliahouse a răspuns:

Save our souls

| viki a răspuns:

Mi-ai citit gandurile!laughing Asta voiam eu sa intreblaughing Acum am aflat si eu.happy

| frida0purple a răspuns:

Save Our Souls.

| rolly14 a răspuns:

Si in traducere "Ajutor!"

| nu conteaza_8511 a răspuns:

S.alvati O.amenii S. tupizilaughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Intreab-o pe Rihana!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

"Ajutor"! Insemna

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Save our souls...Cum au spus si ceilalti

| dianka_4861 a răspuns:

Save Our Souls-ajutor

| . a răspuns:

Da' de unde!? laughing SOS e storcitura d-aia de rosii de te intreaba daca vrei cand iti comanzi o pizza.