| AlexUnder a întrebat:

Cine stie ce inseamna overclock si la ce folososte?

Răspuns Câştigător
| Ekcstsy a răspuns:

Overclockul se foloseste cand vrei sa iti maresti putin frecventa procesorului. Nu e recomandata pentru procesoarele mai vechi pentru ca poate sa ti-l prajeasca. Se face din BIOS dar e putin mai complicat pentru necunoscatori.

14 răspunsuri:
| PoisonJuke a răspuns:

Overclock la placa video sau la procesor inseamna sa le maresti toate draciile, gen MHZ la placa video si GHZ la procesor, si da normal ca sunt mult mai bune ca inainte, dar daca se exagereaza se pot strica si le poti zice pa-pa.

| Alocispeptunoi a răspuns:

Pai inseamna folosirea unui component din pc peste limita sa

| StayChill a răspuns:

Eu stiu ce inseamna overclocking:''Overclocking-ul reprezintă procedeul prin care o componentă hardware de calculator este forțată să funcționeze la frecvență mai mare decât cea specificată de producător.''
Merge?

| BULANGIU96 a răspuns:

Maresti frecventa la procesor si CICA merge mai bine

| MrPink a răspuns:

Overclock inseamna sa maresti frecventa procesorului ceea ce rezulta o incalzire mult mai mare a sa.
de vreme ce nu sti ce este acest termen simplu nu are rost sa umbli in bios deoarece nu cred ca sti "cu ce se mananca"
ps: daca mi-ai spune ce tip de procesor ai as putea sa iti zic cat de mult te-ar ajuta un overlock...

| AlexUnder explică (pentru MrPink):

Am un Intel pentium 4 3.00 GHZ

| MrPink a răspuns (pentru AlexUnder):

Ce memorie cache are? e cel cu 512 kb, 1 mb sau cel cu 2 mb?

| Ekcstsy a răspuns (pentru AlexUnder):

E Intel si e la 3000? De ce ai vrea overclock? La Intel iti ia 3000 din 3000 frecventa si nu are rost sa il mai maresti. Daca totusi consideri ca nu iti da randament, mai baga niste ram.

| AlexUnder explică (pentru MrPink):

E cel cu 1mb

| MrPink a răspuns (pentru AlexUnder):

Ai putea sa mai castigi 0.2 Ghz dar eu zic ca 3 Ghz iti sunt de ajuns, poate ca ar trebui sa te orientezi la alte componente cum ar fi RAM-ul deoarece poti cumpara foarte ieftin din magazine, atentie insa la compatibilitatea sa cu pc-ul (atentie la ce DDR este)
il aprob pe Ekcstsy, de ce sa vrei overclock la procesorul tau? o sa se incalzeasca mai tare happy

| Gameru a răspuns (pentru MrPink):

Ajuta-ma pe mine te rog cu Intel pentium dual core e2160 plzz

| MSGeanyy a răspuns:

Nu e indicat... micsorezi durata de functionare...cel mai indicat e sa il lasi asa cum e din fabrica!

| vadima8881 a răspuns:

Buna. Raspunsul tau este aici: http://masinidecusutt.com

Sau in articolul: http://masinidecusutt.com/ce-face-overlockul/