| LordCronos a întrebat:

Stie cineva de ce nu s-a putut reforma Imperiul Roman dupa despartirea lui? Un material ceva daca gasiti ca eu nu gasesc... (Nu e tema, e o curiozitate). Ofer funda, va asigur.

2 răspunsuri:
| ioana29andreea a răspuns:

Pentru ca ei s-au unit cu dacii, deci, asta inseamna ca s-a format imperiul Roman laughing

| LordCronos explică (pentru ioana29andreea):

Fetito, ai o proasta cultura generala... Daca tu cunosti numai acest eveniment din istoria Imp. Roman, e clar cu tine.

Visul lui Iustinian a fost să reconstruiască Imperiul Roman (creștinat însă) prin unirea celor două imperii, de apus și de răsărit. A reușit în parte prin generalul său Belisarie care a cucerit Peninsula Italică și nordul Africii. Încercările grele din punct de vedere militar și financiar de cucerire a Italiei, începute de Belisarie și încheiate de Narses (un alt general) nu au avut un efect îndelungat. În 568, venirea longobarzilor acolo a distrus opera lui Iustinian.

Ia si citeste. oh go on