| crazygirl4you a întrebat:

Stie cineva o opera care are un personaj pe nume Ana Maria? imi trebuie neaparat...va rog promit ca

Răspuns Câştigător
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

„Ana Maria şi îngerii", a lui Radu Aldulescu, este o carte scrisă la cererea personajului. Mariana Nădăban a fugit din ţară în 1987 şi a lăsat în urmă un copil mic, pe Ana Maria.
O româncă stabilită de 23 de ani la Viena, care tocmai îşi pierduse fiica, a trimis un e-mail editorilor de la Cartea Românească cerându-le să găsească scriitorul care să-i transforme drama în poveste de roman. S-a găsit scriitorul, a apărut cartea, dar în ea nu-şi mai regăseşte întru totul viaţa
"Ana Maria şi îngerii", a lui Radu Aldulescu, este o carte scrisă la cererea personajului. Mariana Nădăban a fugit din ţară în 1987 şi a lăsat în urmă un copil mic, pe Ana Maria. Pe când era în Austria, i-a ajuns la urechi că fetiţa este chinuită de tată. A riscat imens, s-a întors înapoi, şi-a "furat" propriul copil şi l-a trecut clandestin frontiera.
http://www.gandul.info/magazin/am-o-viata-de-roman-cine-mi-o-scrie-6417472

2 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

"Dunărea revărsată " de Radu Tudoran.

| Popa_Anne-Marrie_1999 a răspuns:

Elegie pentru Ana-Maria de vasile vasilache