| al3xutzu a întrebat:

Stiti...cand profa dicteaza si un prost spune "mai incet!", profa corecteaza spunand: "mai rar vrei sa spui".
Este corect?
Opusul de la mai repede este mai incet...
Opusul de la mai rar este mai des...
Dar totusi...opusul de la (vorbeste) tare, este (vorbeste) incet...sunt confuz.

7 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

De ce esti confuz? Nu stii bine romaneste? "Incet" poate fi si opusul lui "repede" si opusul lui "tare". De cuvinte cu mai multe sensuri, n-ai auzit?
Cand vrei sa te faci inteles, trebuie sa folosesti sensul de care ai nevoie.
Si mie imi mai spun, uneori, elevii, sa dictez "mai incet" si atunci, incep sa le dictez in soapta, la care, percuteaza imediat si spun "mai rar"!

| anonim_4396 a răspuns (pentru ardnaxur1961):

Daca ti-ai inceput raspunsul admitand -desigur, corect- faptul ca "incet" si "repede" sunt antonime, atunci ingaduie-mi, te rog, sa te intreb :
Comportamentul tau fata de proprii-ti elevi, asa cum il relatezi in final, cum este corect a fi interpretat? Ca fiind "o aroganta" din partea ta, sau e vorba de o scapare/lipsa de tact pedagogic?

| ardnaxur1961 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu. E un mod de a-i invata sa descopere singuri ce greseli fac. In felul asta, invata mult mai usor si au si satisfactia de a se autocorecta, nemaifiind pusi in situatia de a fi, mereu, corectati de altii.

| corolav a răspuns:

E corect ce spune doamna profesoară. Are dreptate.

Răspuns utilizator avertizat
| Abb a răspuns:

Pai daca cineva ii spune unei persoane mai incet, automat acea persoana da volumul la mic.dar daca ii zici mai rar.se intelege ca acea persoana nu intelege si trebuie sa te opresti sa sa incerci sa dictezi mai rar.

| liiinux a răspuns:

Este corect. Ea trebuie sa dicteze mai rar, nu mai incet.