| Scherlit a întrebat:

Stiti ceva despre Legendele olimpului? E faina?

8 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Există două variante
- una romanţată de Alexandru Mitru
- o a doua pur documentar- ştinţifică, scrisă de un rus, pe numele de familie Kun ( vezi mai exact pe Internet).
Cea de a doua este o lectură de excepţie dar, cred că mai înainte de aceasta ar trebui citite ILIADAşi ODISEEA de Homer. Sînt două din marile capodopere ale literaturii universale.
Acestea două se găsesc în ediţii româneşti şi sub formă romanţată ( în proză) dar în mod special cele în versuri ( versul clasic elin, în traducerile lui George Murnu).
Citind aceste trei cărţi îţi vei avea asigurat cel puţin un sfert din pornirea de început către istoria universală, către literatura şi arta universală, chiar către viaţă...în general

| Leocerba a răspuns:

A-ha,"Legendele Olimpului".De ce nu?
Sa-ti explic:
(daca deja esti la Homer sau Kafka si-i ai la degetul tau mic,atunci nu mai citi argumentele de mai jos happy )
-se citeste usor
-iti deschide un pic fantezia
-cand,mai tarziu,vei citi carti(si sunt multe)care fac referire la zeii Olimpului,vei intelege mai bine ce urmaresc acolo Shakespeare sau Gaiman sau cine vrei tu
-sunt cateva filme cu scenarii bazate pe mitologia greaca, de ce se acopera zeii aia unu` pe altu`?
-poti invata sa-ti disciplinezi atentia, rabdarea laughing caci e o lucrare maricica

| Vende7a a răspuns:

Este super tare...eu unul sunt pasionat de Mitologie

| Ionela_6633 a răspuns:

Nu chiar.dar daca te interseaza citeste parerea mea...

| andra_9585 a răspuns:

Mie nu-mi place...mai bine incerci altceva...

| Manole_Elena_1988 a răspuns:

Mie imi place iti recomand sa o citesti!love struckImi place mult cartea, dar si sa citesc!love struck

| lucianal a răspuns:

Ii faina

| simonutza21 a răspuns:

Da e criminala.