| anonim_4396 a întrebat:

Stiti opera mona lisa nu? de unde provine numele ei?

3 răspunsuri:
| catthshshshs a răspuns:

Numele faimoasei lucrari vine de la Ma donna (doamna mea), prescurtat in Monna, si Lisa, prenumele modelului. Aceasta varianta a fost confirmata de catre o descoperire recenta - intr-o editie a operei lui Cicero datata 1503 si descoperita la Heidelberg, Germania, pro­prietarulAgustino Vespucci, prieten al lui Leonardo, notase pe o pagina ca artistul avea trei tablouri in lucru in acel an, printre care si un portret al Mona Lisei del Giocondo.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Numele ei este gioconda si se spune ca ea ar fi fost chiar iubita lui leonardo da vinci, dar eu personal nu cred ca e adevarat
mona lisa... e un nume dat de critici

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De unde provine numele de mona