| 3thera a întrebat:

Teatrul ma pasioneaza foarte mult; nu pretind ca oi fi vreo artista, dar inteleg teatrul si il apreciez foarte mult. Mi se pare extraordinar cum actorii se transforma in altcineva pentru a oglindi societatea noastra si pentru a invata publicul (ala care mai e atent, ca romanii...deh) lucruri noi, lectii de viata. E arta vie; abia incep sa descopar mai multe happy pacat ca nu mai sunt multi de varsta mea interesati de asa ceva. Sau poate nici nu o spun, cum nici eu nu o fac in public, pentru ca nu se asteapta nimeni ca ceilalti sa inteleaga.
Intotdeauna am crezut ca ma pot pierde si eu intr-un personaj si mi s-a intamplat sa reusesc de cateva ori, dar nu pe vreo scena, si nu la modul cum o fac marii actori, evident. Foarte recent a inceput sa ma pasioneze atat de mult teatrul (pentru ca am inceput sa merg mai des si mi-am dat in sfarsit seama despre ce e vorba) si as vrea sa merg la cursuri de actorie. Cu toate astea, nu mi-as face din actorie o cariera sau ceva foarte serios, din pacate. Nu cred ca as putea fi asa dedicata actoriei, pentru ca am deja alte planuri de viitor plus ca necesita foarte multa pasiune si munca si pana la urma nu se face nimic cu actoria in Romania, din pacate, si multi raman someri. Dar as vrea sa incerc macar pentru un an, ca hobby, de ce nu?
Cunoasteti niste cursuri bune, interesante? Detalii aveti? Cunoasteti vreun forum pentru asa ceva unde sa pot intreba?
Apropo, sunt foarte emotiva in situatii de genul(sa ma manifest cum o face un actor in fata atator oameni pe scena, care iti judeca in fiecare secunda fiecare miscare+mai sunt si un control freak, ceea ce e nasol la improvizatii), dar vreau sa scap si de astea. Cred ca pana la urma ar fi ca un fel de terapie pentru mine laughing am mai auzit de asa ceva.
Deci, daca aveti ceva cursuri sa imi recomandati si detalii despre... sau daca ati fost la vreun curs de genul si ati fost in situatia mea? Cum a fost?
Poate ma ajuta cu ceva. Mersi happy

Răspuns Câştigător
| marinela_8529 a răspuns:

Și ea am făcut 2 ani de teatru și, sincer, m-a ajutat foarte mult. Înainte să mă înscriu abia deschideam gura și era "terorizată" de persoane.:))
Ai putea încerca pe aceste site-uri ceea ce te interesează:
http://www.cursuri-actorie.ro

http://www.teenmedia.ro/

http://cursuri-de-actorie.ro/

http://www.go-play-art.ro/

http://www.hailateatru.ro

8 răspunsuri:
| marinela_8529 a răspuns:

Sunt membru junior si nu iti pot raspunde prin mesaje sad Eu cursul l-a facut cand aveam 8-10 ani, insa era un curs scolar care se facea dupa orele (2 ore pe saptamana) cu profesoara de sport care era specializata in teatru.

| marinela_8529 a răspuns:

La primele ore de curs "jucam" jocuri pentru am ne "apropria" unul de celalat prin atingeri, mangaieri, si jocuri de incredere. Am inceput cu imitati corpului/fetei, pozitii, mici scene inventate de noi (in grupulete) in un timp scurt etc... si foarta multa munca pe vocea care ceea ce conteaza mai mult...

| 3thera explică (pentru marinela_8529):

Doar nu va punea sa cantati? laughing da, in orice caz, e cel mai bine sa incepi de mic. Mersi mult pentru raspunsuri happy

| marinela_8529 a răspuns (pentru 3thera):

NU, nu ne'a pus sa cantam (din fericire) laughingCu placere :* Ce varsta ai?

| marinela_8529 a răspuns (pentru 3thera):

App multumesc frumos pentru funda happy

| 3thera explică (pentru marinela_8529):

Nicio problema, o meriti happy

| marinela_8529 a răspuns:

Cel mai frumos lucru in acest hobby este ca poti fii ceea ce vrei fara sa fii judecata sau sa-ti fie frica de ceea ce vor crede ceilaltiwinking

| TeodoraStef a răspuns:

Intra pe www.brevis.ro, au cursuri de Actorie