| anonim_4396 a întrebat:

Știe * cineva cum se numește intr-o-ul de la un vechi program televizat pe TVR 1, 2, 3 sau Etno TV, unde arată un haiduc cred, călărind pe un* cal într-un lan verde și larg?
Ceva de genul - refren : Lalalala laaa, lalalala laaaa....lalala la, la, lal lala la!
(E o populară negativ compus din saxofon).

4 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Https://www.youtube.com/watch?v=aDjB51iYEP0

Aceasta?
Fecioreasca De Pe Mureș se numeste melodia originala, si a fost cantata de Dumitru Farcas.

Ce a aparut in genericul emisiunii Tezaur Folcloric este o mica adaptare, dar seamana mult cu originalul.
Probabil si modificarea a fost facuta tot de el, la acea vreme nu prea existau ingineri de sunet, etc.

https://www.youtube.com/watch?v=Pdn0TVqTYL8

Răspuns utilizator avertizat
| Ciprian09 a răspuns:

Tezaur folcloric

| NicolZet a răspuns:

Irina Ross "Taragot" (cred)