| anonim_4396 a întrebat:

Traditii si obiceiuri pascale din republica moldova stiti? am mai auzit despre unele si mi s-au parut foarta interesante. daca se poate raspunsuri de la cei cre le practica si le cunosc bine. multumesc!

Răspuns Câştigător
| ѕмιℓєє a răspuns:

In noaptea de Inviere, tinerii aprind pe dealuri focuri uriase pentru alungarea spiritelor rele, dupa care se intalnesc la ape. Dimineata, moldovenii se spala pe ochi cu apa dintr-un bol in care a fost pus un ou rosu, unul alb, cateva flori si cateva monezi. Se spune ca vor deveni sanatosi, infloritori, bogati si purificati de rele.

Sursa: http://www.ele.ro/......arii-25407

Un element central al traditiilor de Paste la moldoveni il constituie pasca. Aceeasta este facuta cu multa sfintenie de gospodinele care se pregatesc in prealabil printr-un ritual de curatire si rugaciune. Ea este preparata numai cu ingrediente alese si "curate". Pasca se sfinteste la biserica, in noaptea de Inviere – la care participa toti satenii – si este mancata prima la trezire, in loc de anafura sau Paste.

Spre deosebire de alte zone unde la miezul noptii se canta doar traditionalul "Hristos a inviat", care marcheaza Invierea Mantuitorului, in Moldova momentul este insemnat si cu impuscaturi sau pocnituri. Acestea au rolul de a alunga spiritele rele.

Fetele nemaritate se duc in noaptea de Inviere la biserica si spala clopotnita cu apa curata, iar in dimineata Pastelui se spala cu ea pe fata pentru a fi pe placul baietilor neinsurati din sat. Conform traditiei, feciorii care nutresc sentimente pentru fete nemaritate trebuie sa mearga la casele lor si sa le daruiasca cate un ou rosu.

Incondeierea si inrosirea oualor sunt alte ritualuri nelipsite din regiunile moldovenesti, iar bucatele traditionale din miel si cozonacii traditionali iesiti din mainile pricepute ale gospodinelor umplu masa pana la refuz.

Sursa: http://www.infoturism-moldova.ro/traditii-si-obiceiuri

O zi frumoasă!

1 răspuns:
| CoolBoy2012 a răspuns:

Un element central al traditiilor de Paste la moldoveni il constituie pasca. Aceeasta este facuta cu multa sfintenie de gospodinele care se pregatesc in prealabil printr-un ritual de curatire si rugaciune. Ea este preparata numai cu ingrediente alese si "curate". Pasca se sfinteste la biserica, in noaptea de Inviere – la care participa toti satenii – si este mancata prima la trezire, in loc de anafura sau Paste.

Spre deosebire de alte zone unde la miezul noptii se canta doar traditionalul "Hristos a inviat", care marcheaza Invierea Mantuitorului, in Moldova momentul este insemnat si cu impuscaturi sau pocnituri. Acestea au rolul de a alunga spiritele rele.

Fetele nemaritate se duc in noaptea de Inviere la biserica si spala clopotnita cu apa curata, iar in dimineata Pastelui se spala cu ea pe fata pentru a fi pe placul baietilor neinsurati din sat. Conform traditiei, feciorii care nutresc sentimente pentru fete nemaritate trebuie sa mearga la casele lor si sa le daruiasca cate un ou rosu.

Incondeierea si inrosirea oualor sunt alte ritualuri nelipsite din regiunile moldovenesti, iar bucatele traditionale din miel si cozonacii traditionali iesiti din mainile pricepute ale gospodinelor umplu masa pana la refuz.