| Azul a întrebat:

Ce traditii si obiceiuri ale nuntii taranesti stiti?

kiss

1 răspuns:
April
| April a răspuns:

Nunta taraneasca are doua faze:petitul si nunta propriu -zisa
-petitul este momentul in care rudele mirelui merg la casa miresei spre a discuta cu printii acesteia in legatura cu intentiile flacaului de a se casatori cu fiica gazdei.Acum se face clasica cerere in casatorie,se discuta despre eventualele pretentii ale celor doua parti,totul intr-o atmosfera protocolara,politicoasa din partea tuturor,iar uneori cu o anumita succesiune de formule traditionale de genul:"vanatorul nostru a urmarit o caprioara pana la usa dumneavoastra". Daca,in jurul unui pahar de vin,s-a ajuns la intelegere,se discuta si modul in care fiecare parte va contribui la viitorul noii familii:ce ofera familia mirelui:de regula aici se ia in calcul daca mirele are casa sau nu,are alte bunuri,sau nu,iar familia miresei spune cu ce zestre va pleca fata din casa parintilor:de regula lenjerie,covoare, perne, etc.Trebuie spus ca din "delegatia"mirelui face parte aproape totdeauna, cel mai priceput in a purta discutii si mai bun cunoscator al traditiilor, batran din sat.
2Nunta propriu -zisa se desfasoara o zi si o noapte,de regula incepe duminica dimineata si se termina luni dimineata.Ea parcurge mai multe etape,desfasurate concomitent sau succesiv, fie lacasa mirelui, fie la cea a miresei.E