| anonim_4396 a întrebat:

Traiectoria unui mobil poate sa fie un punct? Exemplifica.
dau funda!

Răspuns Câştigător
| neutrino a răspuns:

Traiectoria unui mobil este o curba. Daca el sta, atunci traiectoria este un punct, dar corpul nu mai poate fi considerat "mobil".

4 răspunsuri:
| Nastia a răspuns:

Traiectorie inseamna unirea tuturor punctelor prin care a trecut un mobil si obtinerea unei linii drepte sau curbe.

Răspuns utilizator avertizat
| ward2010 a răspuns:

Traiectoria unui mobil este o curba. Daca el sta, atunci traiectoria este un punct, dar corpul nu mai poate fi considerat mobil

| StefanelAlex a răspuns:

Pentru a afla un raspuns trebuie sa intelegi intrebarea; aici ma refer la cuvantele "traiectorie" si "mobil". Traiectoria se refera la un "drum" parcurs de un obiect mobil in plan sau in spatiu. Implicit acest drum este in cel mai simplu caz o linie. Cuvantul mobil se refera la miscare, adica exista un punct de start si cel putin inca un punct de oprire. Asa cum stii, 2 puncte distincte determina o dreapta.
Doar un obiect imobil are traiectoria un punct (adica sta pe loc).