| Rj a întrebat:

Trebuie sa invat toate capitalele lumii si sunt foarte multe. Nu stiti un mod mai usor de a le retine?

9 răspunsuri:
| Sinedd a răspuns:

Inafara de copiat, nu! Invata-le.

| Sinedd a răspuns:

Nu trebuie sa faci ceva dupa cum iti place, unele lucruri trebuie sa le faci chit daca nu-ti place! Ala care urmareste numai dupa cum ii place, rau o pateste!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Citeste carti de calatorii ori ghiduri turistice.Asa vei afla mai multe lucruri despre fiecare tara si oras in parte iar prin asocieri le vei retine mai usor.
Daca le inveti pe de rost o sa le uiti la fel de repede.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai dreptate, metoda cea mai buna de a memora este jocul;
un astfel de joc, foarte util, ar putea fi cel pe care generatiile mai varstnice (asa ca mine) il numeau simplu "tari, orase, munti, ape, etc. "
Daca n-ai auzit de acest joc intreaba-ti parintii, poate ca ei l-au mai apucat si isi mai aduc aminte, iar daca nu, revino pentru detalii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E o prostie! bafta curiosilor care le place sa piarda timpul

| matraguna1 a răspuns:

Repetitia e mama invataturii.bafta happy

| Foxglove13 a răspuns:

Ilike2learn, eu asa le-am retiut am facut hartile pana le-am stiut happy

| Rj explică:

Nu practic copiatul. happy
ma gandeam ca exista vreun joc sau ceva.
Multumesc oricum!

| Rj explică:

Am auzit de joc, ma jucam si eu cand eram mai mica. Multumesc mult de idee.