| greeneyesforever25 a întrebat:

Un avocat spune judecatorului: Eu mint acum!
Avocatul spune adevarul sau minte?

Răspuns Câştigător
| Anda1197 a răspuns:

Nici una, nici alta, nu se poate spune... afirmatia e un paradox!

Daca minte, inseamna ca nu spune adevarul, deci afirmatia nu este adevarata, rezulta ca nu minte, deci spune adevarul, ceea ce contrazice ipoteza initiala.
Daca spune adevarul, inseamna ca e adevarat ca minte, deci nu are cum sa spuna adevarul. inteles? laughing
Nicicum nu e bine. Afirmatia este un enunt contradictoriu happy.

4 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| ღჩօოჩօղყƙღ a răspuns:

Avocatul spune adevarul

| Anda1197 a răspuns (pentru ღჩօოჩօղყƙღ):

Deci daca spune adevarul... minte thinking

| ღჩօოჩօղყƙღ a răspuns (pentru Anda1197):

Bine hai sa iti explic dar totusi cred ca stii
Avocatul spune ca minte.Dar spunand asta el spune adevarul(adica ca minte)
Nu stiu sa explic scuze, dar sunt sigura ca stii