| anonim_4396 a întrebat:

Va place ca poet Lucian Blaga?

8 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Nu

| Chris a răspuns:

Nu ma atrage poezia in general, insa in "Eu nu strivesc corola de minuni a lumii" mi-a placut cum e redata capacitatea lunii de a nu dezvalui misterul lumii, ci de a-l potenta.

| AIRIUS a răspuns:

Buna!
Nu neaparat, un poet pe care l ador este Bacovia.
Sarbatori fericite!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da mie imi place cum scrie operele literare happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si tu esti un incult, care prin acest raspuns ti-ai demonstrat prostia din cap.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

In privinta prostiei as sta pe ganduri, dar incult? Ramai tu la cunoasterea luciferica a lui Blaga cat timp eu pot trai cu adevarat un sentiment de nevroza(spleen) dintr-o poezie de Bacovia. Nu intelege ca sunt cumva sadic. Pur si simplu apreciez arta scrierii in alt mod. E drept ca Bacovia e simbolist, dar lumina expresionista a lui Blaga e codificata si stinsa pentru mine, daca intelegi cu ce sens am zis "lumina", liceanule. Asa ca du-te si protejeaza corole si lasa-ma! Gusturile nu se discuta!

| 0PopaPorno a răspuns:

Da,doar ca poeziile lui sunt un pic grele.

| ĤĔĹĹŐРĨŚŚŶ a răspuns:

Nu,deloc.nu inteleg o boaba din poeziile luilaughing