| anonim_4396 a întrebat:

Cine a fost Lucian Blaga?

20 răspunsuri:
cami
| cami a răspuns:

A fost fiul preotului Isidor Blaga si a celei pe care ea o poreclea Urmutte.

Stefan
| Stefan a răspuns:

Lucian Blaga nascut pe 9 mai la Lancram judetul Alba afost filozof, poiet si un mare diplomat roman.

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

AM vazut ca pe wiki scrie ca a fost propus si pentru premiul Nobel. Ce nu s-a scris este faptul ca autoritatilor li s-a cerut o simpla foaie in care sa fie de acord cu nominalizarea lui si acestia nu au trimis-o. Ce spune asta despre romani?

| cristina93 a răspuns:

Lucian Blaga a fost un filozof, poet, dramaturg, traducător, jurnalist, profesor universitar şi diplomat român. Personalitate impunătoare şi polivalentă a culturii interbelice, Lucian Blaga a marcat perioada respectivă prin elemente de originalitate compatibile cu înscrierea sa în universalitate.

| Bloo2 a răspuns:

Sincer...ai intrebat ca nu stiai? mi se pare ciudat sa nu stii cine a fost Lucian Blaga laughing

| Chuck a răspuns:

Plictiseala mare, nene.

| ellai a răspuns:

As putea sa-ti spun multe, dar cred ca e mai bine sa citesti chiar tu.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Lucian_Blaga
niste carti nu ar strica...

| frida0purple a răspuns:

Lucian Blaga (n. 9 mai 1895 la Lancrăm, lângă Sebeş, judeţul Alba - d. 6 mai 1961 la Cluj) a fost un filozof, poet, dramaturg, traducător, jurnalist, profesor universitar şi diplomat român. Personalitate impunătoare şi polivalentă a culturii interbelice, Lucian Blaga a marcat perioada respectivă prin elemente de originalitate compatibile cu înscrierea sa în universalitate.

| Livianananana a răspuns:

Toti au luat de pe wikipedia! 1 zau a fost ala de pe bacnota de 200 leihahahah!rolling on the floor

| Din Mine Zboara Doar Fluturi :) a răspuns:

A fost un filozof, poet, dramaturg, traducător, jurnalist, profesor universitar şi diplomat român. Personalitate impunătoare şi polivalentă a culturii interbelice, Lucian Blaga a marcat perioada respectivă prin elemente de originalitate compatibile cu înscrierea sa în universalitatewinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pff e imposibil sa nu fi facut Blaga la scoala. Chiar intrebi sa te afli in treaba.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Un om ca noi toti!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@bloo2: Nu stiam sigur cine a fost Lucian Blaga!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Un poet

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Un poet, jurnalit... si mai multe pe care ieu nu le stiu... laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

LUCIAN BLAGA a fost un filozof, poet, dramaturg, traducator, jurnalist, profesor universitar si diplomat roman.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sciitor de poezii

| dedu13 a răspuns (pentru anonim_4396):

Lucian Blaga?! Lucian Blaga a fost un filozof, poet, dramaturg, traducător, jurnalist, profesor universitar şi diplomat român.
A scris :
-Volume de versuri
1919 - Poemele luminii
1921 - Paşii profetului
1924 - În marea trecere
1929 - Lauda somnului
1933 - La cumpăna apelor
1938 - La curţile dorului
1942 - Poezii, ediţie definitivă
1943 - Nebănuitele trepte
-versuri editate postum
Vârsta de fier 1940-1944
Cântecul focului
Corăbii cu cenuşă
Ce aude unicornul
-Dramaturgie
1921 - Zamolxe, mister păgân
1923 - Tulburarea apelor, dramă
1925 - Daria, dramă în patru acte
1925 - Ivanca
1925 - Învierea, pantomimă în patru tablouri şi Fapta, joc dramatic
1927 - Meşterul Manole, dramă în cinci acte
1930 - Cruciada copiilor
1934 - Avram Iancu, dramă într-un prolog şi trei faze
1942 - Opera dramatică, 2 vol.
1944 - Arca lui Noe
1964 - Anton Pann, dramă într-un prolog şi patru faze (postumă)
-Proza
Hronicul şi cântecul vârstelor, volum autobiografic, editat postum, 1965
Luntrea lui Caron, roman, editat postum, 1990, ediţia a II-a, 1998, ediţia a III-a, 2006
si multe altele...
RĂSPUNSUL ESTE:
Folositor Nefolositor
Amuzant
Inteligent Stupid
02000Conţinut obscen/ilegal/piraterieCaracter irelevantNeinteligibil/spam
(19 August 2009 12:17 )
Stefan a răspuns:

Lucian Blaga nascut pe 9 mai la Lancram judetul Alba afost filozof, poiet si un mare diplomat roman.
RĂSPUNSUL ESTE:
Folositor Nefolositor
Amuzant
Inteligent Stupid
00000Conţinut obscen/ilegal/piraterieCaracter irelevantNeinteligibil/spam
(19 August 2009 13:00 )
Chuck a răspuns:

Plictiseala mare, nene.
RĂSPUNSUL ESTE:
Folositor Nefolositor
Amuzant
Inteligent Stupid
00200Conţinut obscen/ilegal/piraterieCaracter irelevantNeinteligibil/spam
(19 August 2009 13:17 )
Raspuns anonim:

Un om ca noi toti!
RĂSPUNSUL ESTE:
Folositor Nefolositor
Amuzant
Inteligent Stupid
00000Conţinut obscen/ilegal/piraterieCaracter irelevantNeinteligibil/spam
(19 August 2009 15:09 )
Andra_6938 a răspuns:

Lucian Blaga (n. 9 mai 1895 la Lancrăm, lângă Sebeş, judeţul Alba - d. 6 mai 1961 la Cluj) a fost un filozof, poet, dramaturg, traducător, jurnalist, profesor universitar şi diplomat român. Personalitate impunătoare şi polivalentă a culturii interbelice, Lucian Blaga a marcat perioada respectivă prin elemente de originalitate compatibile cu înscrierea sa în universalitate.
RĂSPUNSUL ESTE:
Folositor Nefolositor
Amuzant
Inteligent Stupid
02000Conţinut obscen/ilegal/piraterieCaracter irelevantNeinteligibil/spam
(19 August 2009 16:28 )
sweetheartella a răspuns:

Toti au luat de pe wikipedia! 1 zau a fost ala de pe bacnota de 200 leihahahah!
RĂSPUNSUL ESTE:
Folositor Nefolositor
Amuzant
Inteligent Stupid
00200Conţinut obscen/ilegal/piraterieCaracter irelevantNeinteligibil/spam
(19 August 2009 17:35 )
cami a răspuns:

A fost fiul preotului Isidor Blaga si a celei pe care ea o poreclea Urmutte.
RĂSPUNSUL ESTE:
Folositor Nefolositor
Amuzant
Inteligent Stupid
00000Conţinut obscen/ilegal/piraterieCaracter irelevantNeinteligibil/spam
(19 August 2009 17:40 )
Din Mine Zboara Doar Fluturi happy a răspuns:

A fost un filozof, poet, dramaturg, traducător, jurnalist, profesor universitar şi diplomat român. Personalitate impunătoare şi polivalentă a culturii interbelice, Lucian Blaga a marcat perioada respectivă prin elemente de originalitate compatibile cu înscrierea sa în universalitate
RĂSPUNSUL ESTE:
Folositor Nefolositor
Amuzant
Inteligent Stupid
00000Conţinut obscen/ilegal/piraterieCaracter irelevantNeinteligibil/spam
(20 August 2009 23:43 )
Bloo2 a răspuns:

Sincer...ai intrebat ca nu stiai? mi se pare ciudat sa nu stii cine a fost Lucian Blaga
RĂSPUNSUL ESTE:
Folositor Nefolositor
Amuzant
Inteligent Stupid
00000Conţinut obscen/ilegal/piraterieCaracter irelevantNeinteligibil/spam
(25 August 2009 10:40 )
Raspuns anonim:

@bloo2: Nu stiam sigur cine a fost Lucian Blaga!
RĂSPUNSUL ESTE:
Folositor Nefolositor
Amuzant
Inteligent Stupid
00000Conţinut obscen/ilegal/piraterieCaracter irelevantNeinteligibil/spam
(29 August 2009 14:59 )
Zbenguici a răspuns:

AM vazut ca pe wiki scrie ca a fost propus si pentru premiul Nobel. Ce nu s-a scris este faptul ca autoritatilor li s-a cerut o simpla foaie in care sa fie de acord cu nominalizarea lui si acestia nu au trimis-o. Ce spune asta despre romani?
RĂSPUNSUL ESTE:
Folositor Nefolositor
Amuzant
Inteligent Stupid
00000Conţinut obscen/ilegal/piraterieCaracter irelevantNeinteligibil/spam
(10 Martie 2010 18:04 )
Raspuns anonim:

Un poet

| sweet_girl_carmen a răspuns:

Lucian Blaga?! Lucian Blaga a fost un filozof, poet, dramaturg, traducător, jurnalist, profesor universitar şi diplomat român.
A scris :
-Volume de versuri
1919 - Poemele luminii
1921 - Paşii profetului
1924 - În marea trecere
1929 - Lauda somnului
1933 - La cumpăna apelor
1938 - La curţile dorului
1942 - Poezii, ediţie definitivă
1943 - Nebănuitele trepte
-versuri editate postum
Vârsta de fier 1940-1944
Cântecul focului
Corăbii cu cenuşă
Ce aude unicornul
-Dramaturgie
1921 - Zamolxe, mister păgân
1923 - Tulburarea apelor, dramă
1925 - Daria, dramă în patru acte
1925 - Ivanca
1925 - Învierea, pantomimă în patru tablouri şi Fapta, joc dramatic
1927 - Meşterul Manole, dramă în cinci acte
1930 - Cruciada copiilor
1934 - Avram Iancu, dramă într-un prolog şi trei faze
1942 - Opera dramatică, 2 vol.
1944 - Arca lui Noe
1964 - Anton Pann, dramă într-un prolog şi patru faze (postumă)
-Proza
Hronicul şi cântecul vârstelor, volum autobiografic, editat postum, 1965
Luntrea lui Caron, roman, editat postum, 1990, ediţia a II-a, 1998, ediţia a III-a, 2006
si multe altele...

| madygl a răspuns:

Lucian blaga, poet, filozof s-a nascut la 9 mai 1895, in satul Lan-cram din judetul alba...etc