| CherryKiss a întrebat:

Va rog mult. Cine ma poate ajuta? Am de facut un proiect la Limba romana, care cuprinde materia tuturor claselor 5-8 pana maine. M-am blocat, insa, la semnificatia titlului basmului "Praslea cel Voinic si merele de aur". Cine mi-l poate explica? Urgent. Fundaaaaa!

Răspuns Câştigător
| No0oName a răspuns:

Pai un baiat voinic cu mere de aur

1 răspuns:
April
| April a răspuns:

De fapt,titlul basmului exprima o antiteza metaforica: pe cat de mic e eroul-"praslea "inseamna cel mai mititel dintre altii, fie ei fii de crai, tovarasi de drum sau membri ai oricarui alt grup,-pe atat de dificila este obtinerea unui trofeu :aici merele de aur aflate la capatul unui traseu plin cu obstacole.Numai bine.