| AllyKempo a întrebat:

Care imi zice opinia sfarsitului basmului praslea ce voinic si merele de aur ii dau funda

'Si incalecai p-o sea, si v-o spusei dumneavoastra asa'

Răspuns Câştigător
| Danyelusha a răspuns:

Eu cred ca sfarsitul basmului "Praslea cel voinic si merele de aur" este un sfarsit bun si frumos.
In primul rad, este un sfarsit bun, deoarece personajele rele si-au primit pedeapsa ( fratii lui, care au fost strapunsi cu sageata) si el a devenit imparat si a primit tot ceea ce i se cuvine de drept. Adica a obtinut mana fiicei imparatului deoarece o salvase.
In al doilea rand, toate finalurile basmelor se termina cu bine, la fel si acest basm care a avut un final fericit deoarece personajul principal s-a casatorit, iar dusmanii lui au murit.
In concluzie eu cred ca finalul povesti este iun final bun si fericit.
Sper ca ti-am fost de ajutorwinking

2 răspunsuri:
| irina_5692 a răspuns:

Sfarsitul a fost unul frumos specific basmului. El s-a intors acasa a invins zmeul cel rau, si a ramas cu fata. Frati lui au fost ucisi. Mi-e mi-a placut.

| AllyKempo explică:

Ceva mai detaliat 10-15 randuri ca asta stiam si eu sa zic.