| anonim_4396 a întrebat:

Va salut! As avea si eu o intrebare... de fapt mai multe: Care este pluralul substantivului propriu "Iasi"? Care este diferenta intre "din" si "dintre"? Cum se scrie corect, baga-mi-as sau bagami-as? Cum se scrie corect, nicio/niciun sau nici o / nici un? La majoritatea cunosc raspunsul, insa, doresc sa fiu sigur. Multumesc foarte mult. La primele 2 intrebari m'ar interesa, in special, raspunsul!

Răspuns Câştigător
| Niakit a răspuns:

Hei!
1) Substivele proprii nu au plural, deci "Iasi" nu are forma de plural.
2) "Din" presupune un total. "Dintre" presupune o selecţie.
3) baga-mi-as
4) Intrebarea nu este explicita.
Este corect si nicio si nici o, depinde de context.
Spunem "Nu am vazut nicio stafie in viata mea".
Dar daca sunt intrebat: "Pot arunca o data cu sulita ta?", raspund "Nu poti arunca nici o data, nici de doua ori". Dar ultimele reglementari in domeniul limbii ale Academiei Romane au introdus "nicio/niciun".

| AFR81 a răspuns (pentru Niakit):

Iti multumesc foarte mult pentru raspunsuri. Totusi, ca un necunoscator, pot spune ca, Mihai Razvan Ungureanu, fostul premier, nu i'ar fi pus cele 2 intrebari lui Mihai Gadea, daca erau asa usoare. Ma refer la primele 2...Multumesc inca o data pentru raspuns!

| Niakit a răspuns (pentru AFR81):

Mihai Gadea..sa fim seriosi.
Pentru putin si sa ai o seara placuta in continuare!