| DoodyAlexx a întrebat:

Va salut cu respect. Am o intrebare si as dori raspunsuri sincere. Eu sunt pasionat de poezie de fel iar cineva mi-a recomandat sa citesc Dante Alighieri-Infernul, Purgatoriul si Raiul. Sunt curios si ma scuzati daca gresesc, se merita? Multumesc.

Răspuns Câştigător
| corolav a răspuns:

Trilogia lui Dante „Divina comedie" este o capodoperă a literaturii universale.
Lucrarea e compusă din 100 de cînturi și împărțită în trei părți: Infernul, Purgatoriul și Paradisul.
Pentru a scrie poezie, nu această carte este cel mai teribil exemplu.
Lecturarea lucrării lui Dante incumbă, din partea cititorului, posedarea a multe cunoștințe de istorie și cultură generală, cel puțin pînă la vremea autorului ( 1265 -1321).
Plus că lucrarea în sine nu prea are nimic spectaculos. Este vorba despre un imaginar drum pe care îl face un anume personaj al cărții, presupus a fi autorul, în Infern, apoi în Purgatoriu și în cele din urmă în Paradis.
Este o lucrare îndeajuns de dificil de lecturat dar din p.d.v. ideatic și al filozofiei despre viață și moarte este ceva ce nu prea a mai scris cineva în anii de după el.
Merită să încerci!

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Merită", nu "se merită", că nu are cum să se merite ea însăși pe sine. E la fel de condamnabil ca "te râzi", can't you feel the abomination?

Și da, citește-o.

| Drolja a răspuns:

Orice se merită.
Dacă cineva o să-ţi zică să citeşti versurile unei manele, comentariul meu, poezia unui analfabet, lucrarea de control a unui tăntălău, să nu refuzi!
Ai de învăţat din orice, vei ştii cum gândeşte prostul, vei vedea ce să nu faci, vei ştii ce să eviţi.
Până la urmă, dacă nu am da şi de experienţe "de câc*at" (scuze limbajul), nu vom avea cum să învăţăm.

P.S: nu am fost ironică
P.P.S. ţi ai dat seama, nu am citit-o

| geop a răspuns:

Îţi recomand să îţi scrii propriile poezii. Şi eu scriu poezii, dar n-am citit o carte în viaţa mea. Ideea e că poeziile se nasc din suflet. Dante era un nebun. Dacă ai timp destul, citeşte. Nu pot să îţi zic dacă merită sau nu, dar dacă simţi asta fă-o.

| DoodyAlexx explică (pentru geop):

Imi scriu si propriile poezii, dar incerc sa citesc cat mai mult pentru a-mi mari vocabularul, pentru ca poeziile mele sa devina mai profunde.

| geop a răspuns (pentru DoodyAlexx):

Poeziile tale devin mai profunde dacă le scrii din suflet. Dacă vei citi pe alţii, e posibil să împrumuţi de la ei stilul sau metafore etc. Citeşte Arghezi, Bacovia şi iubitul Eminescu. Citeşte ce simţi şi ce vrei, nu cere altora titluri şi chestii. Cărţile se descoperă, nu se caută cu lumânarea. Mult succes şi aş dori să citesc o carte cu poeziile tale.

| DoodyAlexx explică (pentru geop):

Imi poti citi niste creatii pe blog. Link-ul este pe pagina mea.

| geop a răspuns (pentru DoodyAlexx):

Ok, cu mare drag voi lectura. happy

| DoodyAlexx explică (pentru geop):

Multumesc si voi astepta un PM cu o parere, o sugestie.