Vouă ce eroine din literatură v-au plăcut cel mai mult?

Spre deosebire de filme, eroinele din cărţi nu se prea bat. Se bat destul bărbaţii pentru ele. Femeile au războaiele lor, pe care le poartă cu alte arme: inteligenţa, voinţa şi şarmul şi, chiar şi în cărţile dominate de personaje masculine de multe ori femeile sunt cele care determină deznodământul poveştii. Iată o listă de 12 femei puternice din literatură:

Atenţie! Câteva spoilere.

Mariko din Shogun – Este una din eroinele care, aşa cum vă spuneam mai sus, determină finalul unei poveşti dominată de eroi masculini. Mariko se sacrifică din loialitate pentru daimyo-ul Toranaga şi nu se abate de la datorie decât prin iubirea pentru Blackthorne.

Doamna T. – Nici dacă i-ai şti numele real nu ai putea să nu-i spui doamnă. Fără să ştii cum arată sau cine e cu adevărat, eroina din Patul lui Procust te convinge de puterea ei numai prin felul în care îşi aşterne gândurile pe hârtie.

Olguţa din La Medeleni – Olguţa e genul care, dacă ar fi trăit în zilele noastre, ar fi avut numai prieteni băieţi şi i-ar fi pus pe toţi la punct. Spre deosebire de sensibila Monica, Olguţa are simţul umorului, dă replici tăioase şi face numai ce vrea ea.

Scarlett O’Hara – Scarlett e inteligentă, e lipsită de scrupule şi are două obsesii: pământul familiei ei şi Ashley, şi e dispusă să facă orice pentru ambele. Însă n-ai cum să n-o iubeşti, mai ales când e singura văduvă care dansează la bal numai şi numai pentru că aşa are ea chef. Bonus: ştie să improvizeze rochii din draperii.

Fermina Daza – Dragoste în vremea holerei nu este tocmai o poveste de iubire clasică (ca, de altfel, nici restul poveştilor de pe lista asta) şi nici Fermina Daza o eroină convenţională. Ea îşi alege bărbatul cu capul, nu cu inima, şi îl iubeşte şi îl respectă până la moarte, chiar dacă Juvenal Urbino n-a fost marea ei dragoste. Cine a zis că pragmatismul trebuie să strice o poveste de iubire?

Vezi aici recenzia noastră la Dragoste în vremea holerei

Elizabeth Bennet – Personajul lui Jane Austen trăieşte într-o epocă în care, ca femeie, n-ai altă şansă decât să te măriţi bine. Cu sau fără dragoste. Lizzie nu numai că vrea să se mărite din dragoste - dar e inteligentă. Citeşte. Vorbeşte. Toate atributele care făceau o femeie complet neatractivă în Anglia Georgiană.

Vă întrebaţi de ce aţi mai citi Jane Austen? Iată aici un posibil răspuns.

Jane EyreCharlotte Bronte poate n-are umorul şi optimismul lui Jane Austen, dar nu poţi să citeşti Jane Eyre şi să nu fii impresionat de personajul principal. Jane nu e frumoasă, e doar educată şi are respect de sine, ceea ce nu prea multe femei ale epocii ei îşi permiteau când se trezeau cu buzunarele goale.

Jessica din Dune – Face parte din Surorile Bene Gesserit, însă decide să încalce poruncile ordinului din dragoste, născându-l astfel pe Paul Atreides, personajul principal al primei jumătăţi a seriei. Puterea ei şi încăpăţânarea de a-şi proteja familia o transformă într-un personaj cheie din Dune, o serie plină, de altfel, de eroine hardcore. Frank Herbert este unul din autorii care au înţeles că abilitatea femeii de a da naştere nu este un handicap, ci este un avantaj.

Maya, Nadia şi Ann din Trilogia MarteKim Stanley Robinson a creat o mână de personaje extrem de complexe şi de umane, iar printre ele se remarcă cele trei personaje feminine principale ale seriei: Ann, retrasă, încăpăţânată, o femeie despre care se spune că iubeşte pietrele mai mult ca oamenii şi care dă naştere unei ideologii întregi centrate pe stoparea terraformării planetei Marte; Maya, o frumuseţe cu o personalitate colerică, o luptătoare, un lider înnăscut care se află în spatele tuturor celor trei revoluţii marţiene; Nadia, diplomată şi echilibrată, un conducător care nu produce antipatii şi simpatii extreme, ca Maya, ci câştigă încrederea tuturor celor din jurul ei şi este unul din arhitecţii sistemului de guvernare marţian.

Citeşte aici recenziile noastre la Marte Roşu, Marte Verde şi Marte Albastru

Clarice Starling – Chiar dacă în Tăcerea mieilor Clarice e încă studentă la Academia FBI, ea câştigă respectul lui Hannibal, până la punctul la care, atunci când acesta evadează, ea e ferm convinsă că Hannibal n-o s-o ucidă pe neaşteptate, fără să stea de vorbă cu ea înainte. Pentru că asta înseamnă să câştigi respectul lui Hannibal.

Ioana Epure,

Bookaholic.ro - Dependenţa de cărţi se tratează cu cărţi

30 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Sasa Comanesteanu, o femeie care, fara sa-si piarda feminitatea, stie sa stea pe picioarele proprii, sa iubeasca, sa administreze un domeniu, sa fie mama, sora, iubita, sotie si...confidenta! (Doar nu va asteptati sa spun "vataf"!) (Duiliu Zamfirescu- Viata la tara, Tanase Scatiu)

Apache
| Apache a răspuns:

Hmm...primul lucru care imi vine in minte e scarlet o harra, si apoi Fermina Daza

| Gizăz a răspuns:

Am o completare. Doar trei autori sunt de fapt femei deci „inteligenţa, voinţa şi şarmul" sunt tot bărbătești. laughing Mai bine zis e imaginea lor proiectată asupra femeilor. Idealul lor, imaginea lor despre perfecțiunea feminină.

| Dmonik a răspuns:

Dar Anna Karenina unde este?

| ExistaMosCraciun a răspuns:

Scarlett e prima care mi-a venit in minte cand am citit intrebarea, deci clar, ea e. clar. Apriga, luptatoare, orgolioasa si totusi calda. Plus ca face din rahat bici si mai si pocneste, confectionandu-si o rochie eleganta dintr-o draperie. Fermina mi se pare o lasa de doi lei, care asteapta o viata pana sa isi dea dreptul la fericire sufleteasca.

| Dumnez?u a răspuns:

Sonia Semionovna din Crima si Pedeapsa, fara indoiala. Fata asta e geniala in toata cartea.Si mie imi place si doamna de Renal in Rosu si Negru, este foarte...stapana pe sine si nu imi pare asa idioata ca cealalta fata din carte(am uitat cum o chemahee hee).Dar nu uit nici de Eowyn din LOTR, primul personaj feminin pe care l-am apreciat foarte mult.Pace!

| Nicolelenaa a răspuns:

Isabella Swan din Twilight de Stephenie Meyer. love struck Se incadreaza perfect in descrierea care ati facut-o la inceput.

| Amaya a răspuns:

Fermina Daza, Scarlett O'Harra şi eroina copilăriei mele - Olguţa din "La Medeleni". Nu pot uita nici de Catherine Earnshaw din "La răscruce de vânturi"...

| RфZaημtzα a răspuns:

Mara care da si numele cartii.

| LumeaÎnTreiDe a răspuns:

Gagica lu' Harap-Alb laughing

| Beatrice a răspuns:

Vitoria Lipan, din "Baltagul".
happy
Ați uitat de ea?happy

| InspectorulTPU a răspuns:

Si mie tot Vitoria Lipan, din "Baltagul" foarte frumos fundita?

| Catecrs a răspuns:

Chloe Saunders -Fortele raului Absolut Editura:LEda Kelley Armstrong

| Alina a răspuns:

Olguta din La Medeleni :X

| Katherineeeeee a răspuns:

Clarice Starling

| fetitaCUPiscoturile a răspuns:

Laura Andresan! si Sexy Braileanca

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Harry Potte
si Contele de Monte-Cristo

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ba se bat si fumeile. N-ati vazut voi bataile alea in noroi, cind se bat ca porcii, sau bataile in miere, de-ti vine sa le halesti devil
Si pentru ca spuneati ceva de Scarlet Secara, o copchila rasfatata, care face doar ce vrea ea si face prost. Cind o vezi, parca vezi un plod cum se da cu fundu de pamint si zbiara, ca vrea sa fie doar ca el. Sa fie aia nevasta-mea, as pune-o pe genunchi si i-as trage o mama de bataie la fund, dupa care la cratitza cu ea... asta in pauzele in care am face nazbitii laughing

| Autumnfeelings a răspuns:

Marguerite din Dama cu camelii.

Răspuns utilizator avertizat
| PisicaAristocrata a răspuns:

Caty Zanoaga (Calinescu, G."Scrinul negru")

| Foarfeca a răspuns:

Cand am vazut reclama aceasta la facebook am intrat hotarata sa zic "OLGUTA" dar dupa aceea am vazut ca sunt si cateva spoilere.Dar Olguta oricum happy

| PlasticMoon a răspuns:

Nu! n'am uitat. e o adevarata eroina care a infruntat multe obstacole pentru. a'si atinge scopul de curand am citit baltagul.
Mie mi-a placut de Ana din Ion
A suportat toate bataile tatalui ei pentru iubirea ce eu purta lui Ion cu toate ca acesta doar se folosea de ea.
Ehh pana la urma tot o eriona e!

| bendis92 a răspuns:

Jane Eyre sau mai bine zis toate eroinele lui Jane Austen happy

| YeyethisShitLookLikeAToupee a răspuns:

Mie mi-a placut foarte mult de eroina Justin Bieber smug

| UrsuPolar a răspuns:

Emanuela, din Emanuela 3 si 4.

| monica2000 a răspuns:

Hoon. Cartea,, Fetele din Olimp " dupa Elena Kedros.

| AnkuEmil a răspuns:

Harry potter :X:X:X

| aurora213 a răspuns:

LIZUCA din dumbrava minunata

| さゆり a răspuns:

Mariko din Shougun mi-a placut cel mai mult, deoarece chiar seamana cu o eroina si o femeie increzatoare. Este primul si unicul personaj feminin pe care l-am si il apreciez. big grin