| oana1405 a întrebat:

Sunt Oana si am 14 ani.Imi place foarte mult literatura si citesc foarte mult.Pana acum din toate cartile pe care le-am citit cel mai mult mi-a placut cartea "Maitreyi" de Mircea Eliade. Voua ce carte v-a placut cel mai mult?

10 răspunsuri:
| Nastia a răspuns:

Domnisoara christina-eliade.
crima si pedeapsa-dostoievski;
povestiri din marea si mica batalie teatrala-sica alexandrescu;

| clawss a răspuns:

Daca ti-a placut "Maitreyi" cu siguranta iti va placea "Lorelei" de Ionel Teodoreanu! Lectura placuta!

| catthshshshs a răspuns:

Lavylavy, si eu am cititi Singur pe lume...chiar merita! Si e potrivita pentru varsta de 14 ani. Recomand cartile lui Thomas Hardy (toate chiar), Aventurile lui Tom Sawyer si ale lui Huckleberry Finn...winking

| y8yujfuyyfvuy a răspuns:

"martorul Mut" "Crima din Orient Express" de Aghata Christie

| utzuman2006 a răspuns:

Buna Oana!
Dca ti-a placut "Maytrei" sigur iti va placea cartea scrisa de Maytrei Devi si intitulata " Dragostea nu moare " ca o replica povestii de dragoste dintre cei doi. E tulburatoare si fascinanta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Shogun", de James Clavell si Trilogia lui Sienkiewicz.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Eu nu ador literatura, dar imi place sa citesc ANUMITE carti. Preferata mea este "Singur pe lume" de Hector Henri Malot. Toata aventura ce imi scorneste interesul de a citi mai departe ma atrage. Fiecare carte este mai frumoasa ca cealalta, prin minunatele ei file... Am citit si eu 'Maitreyi", este si ea o carte deosebita, de asemenea. In fiecare carte gasesti ceva care iti cheama gandirea catre lumea povestii. si te imaginezi ca tu fiind personajul. si duci aventura pana la capat...

Pa-pa!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Ion" -L. Rebreanu, Mara-slavici, Rascoala, si in general tot ce are legatura cu taranimea, cu pamantul, cu viata la sat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imi poti da si mie id tau? As vrea sa vorbesc mai multe cu tine in legatura cu romanul "Maitreyi" de Mircea Eliade urgent; pls lasa un msj cu id tau...happy

| lul23 a răspuns:

"Ion" -L. Rebreanu
"Enigma Otiliei"- G. Calinescu
"Romanul adolescentului miop" - Eliade
Fiecare carte are farmecul eihappy