| Horhe a întrebat:

Vreau si eu o adresa unde sa gasesc informatii despre Georgia dinafara de adresa cu wikipedia. Am de facut un referat la geografie si imi trebuie informatiiwinking

4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Poate îți este de folos: www.referate.ro
Pa, pa.

| MindFreak a răspuns:

Poți găsi informații utile pe site-ul oficial al CIA.
https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/geos/gg.html

| midnight12 a răspuns:

Probabil, cea mai exotică ţară pe care am vizitat-o este Georgia. Un relief extraordinar de frumos, vegetaţie ameţitoare, mănăstiri vechi şi tradiţii populare de o frumuseţe aparte, o bucătărie bogată, bazată pe varietatea imensă de fructe şi legume produse în Georgia, oameni frumoşi şi foarte deschişi… Ceea ce regret e că n-am reuşit să păstrez legătura cu mulţi dintre cei cu care m-am înţeles foarte bine acolo. Georgienii sunt caractere solare, calde (unii ar zice chiar fierbinţi., eu însă am apreciat căldura lor deosebită, sinceritatea şi sensul pe care georigienii ştiu să-l dea prieteniei). Mi-e dor, şi azi, de Sofico, o femeie bună ca pâinea caldă… L a plecare (exista o tradiţie: "o ultimă cafea la aeroport", înainte de plecare - ceremonia dura cam o oră), am aşteptat să apară, ca să-mi iau rămas bun. Dar nu apărea. Urcam deja în avion, când m-am auzit strigată… Era Sofico! Ne adusese… o oală de sarmale georgiene (puţin diferite de ale noastre, dar la fel de bune). Sofico gătea excelent, făcusem schimb de reţete de sarmale, fireşte, şi ea ştia cât de mult ne plac, mai ales că, fiind acolo de mai mult timp, sarmalele şi plăcintele ei, pe lângă rostul lor esenţial, aveau şi o funcţie psiho-culturală: ne aduceau aminte de casă. Deşi nu-mi imaginez cum am fi putut lua cu noi în avion acea oală plină cu sarmale, mi-a părut rău că întârziase, mi-a părut rău şi că nu a reuşit să ne transmită indeitul cadou, pentru că ştiu cât de mult ţin georgienii la tradiţii şi cât de sinceri sunt, atunci când fac astfel de gesturi.

Ajunşi la Viena, chiar am simţit lipsa sărmăluţelor lui Sofico… Dar la Viena a fost altă poveste… :)

Am o groază de fotografii din călătoriile mele în Georgia. Adevărul e că locurile sunt foarte frumoase, iar atmosfera prietenoasă, în toate localităţile unde ajungeam, te îndemna să nu ratezi niciun moment petrecut în mijlocul georgienilor. "A rămas vreo piatră, lângă care voi să nu fi făcut poze?", ne-a întrebat una dintre cumnatele mele, când a văzut toate pozele făcute în Georgia. :) Nu o să pun aici toate pozele, dar o să mai schimb unele dintre ele, din când în când… Construcţia acestei pagini va mai dura, din această cauză.

N.B. Distrugerile provocate de recentul conflict ruso-georgian sunt cu atât mai revoltătoare, cu cât vorbim despre o regiune înfloritoare, până nu demult, din toate punctele de vedere.

Biserici vechi, o arhitectură originală, diverse influenţe culturale care se armonizează perfect, dar şi un spirit de rezisteţă: la timp, la agresiuni şi, mai ales, un puternic sentiment al dreptăţii – în câteva cuvinte, asta ar fi "lecţia georgiană" din acele călătorii…

http://it-area.info/