| anonimapreferatha a întrebat:

Buna :* Am de facut un referat la geografie despre Azerbaidjan si vreau si eu niste informatii despre aceasta tara. puteti lasa si site'uri.hee hee dar in afara de wikipedia.hee hee
Thanks.:*
>Funda.big grin<

1 răspuns:
| Aηdεεε a răspuns:

Azerbaidjan
Situatia generala

Conjunctura economica ramane favorabila Azerbaijanului, cresterea economica fiind in continuare ridicata, stimulata de amploarea investitiilor in productia si transportul hidrocarburilor. Oleoductul Baku-Tbilisi-Ceyhan, lung de 1767 kilometri, ce leaga Azerbaijanul de coasta mediteraneana a Turciei, tranzitand Georgia, a fost inaugurat la 25 mai 2005. Aparitia unei conducte noi, care ocoleste Rusia, permite tarilor regiunii caspice sa diversifice traseele exporturilor de petrol si submineaza monopolul rusesc din transport, privand Moscova si de importante sume obtinute din taxele de tranzit aferente, dar si de o parghie de constrangere importanta. Oleoductul Baku-Tbilisi-Ceyhan are o importanta geopolitica cel putin egala cu cea economica, rezonand cu proiectele privind prezenta militara a SUA in aceasta regiune, deoarece exista informatii despre planurile SUA de a desfasura trupe in Azerbaijan dupa ce prezenta lor in Asia Centrala incepe sa creeze probleme. In acelasi timp, concentrarea economiei numai pe hidrocarburi o face vulnerabila atat timp cat celelalte ramuri nu se modernizeaza. Executia bugetului ramane sensibila atat vreme cat depinde aproape in totalitate de veniturile provenind din sectorul petrolier. Resursele canalizate catre nu de mult creatul fond de stabilizare au fost gandite ca un amortizor al socurilor negative externe. Dezechilibrele externe sunt acoperite cu usurinta, cel putin deocamdata, de intrarile de investitii straine directe.