| jack115 a întrebat:

1. Ce viteza poate ajunge un karting de 100cc?
2. Trebuie sa ai ceva documente pentru el?

Răspuns Apreciat de Editori
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

1. Peste 100km/h, dar depinde ce kart e, si in ce stare. Ar putea prinde doar 120, sau 160. Sunt multe diferente la motor, intre un kart ieftin, si unul de competitie, intre unul cu ambreaj centrifugal si unul cu cutie de viteza, intre unul cu roti de 10" si unul cu roti de 12".
2. Nu mai retin, dar nu cred ca aveam vreun act de la karturi. Aveam 3 bucati la club, si ne prezentam la concursuri nationale. Dar e posibil sa fi avut profesorii acte pentru ele.
Cauta pe internet documentele necesare pentru inscrieri pentru concursuri, vezi daca trebuie ceva de la kart. S-ar putea sa fii admis doar in baza inspectiei tehnice.
P.S.: Karturile nu pot circula pe drumurile publice, ci doar in locurile special amenajate.

1 răspuns:
| darrio2007 a răspuns:

Normal ca trebuie sa ai documente pentru el. Altfel s-ar putea interpreta ca l-ai furat. Nu te gandi ca ai putea circula cu el pe drumurile publice.