| anonim_4396 a întrebat:

1. Dc la Passat b5 berlina din 2000 cand clima este pe rece si o inchid ea imi baga aer cumva de afara si daca e pe aer cald si dupa o inchid ea imi baga aer cald in continuare?

2. Daca pornesc clima si este pe treapta 1 sau oricare treapta de ventilatie si nu am apasat unde sa-mi bage aerul (picioare, patbriz, bord), sc imi baga in bord fara sa apas eu?

Sunt normale aceste probleme sau ce se intampla?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

1. Multe masini au captatoare de aer pe afara, pentru climatizare. Adica pe langa curentul de aer provenit de la aeroterma, mai preia si de afara. In felul asta, la viteza iti baga aer cald/rece. Ca sa o opresti, o setezi pe recirculare.
2. Nu prea cunosc modelul tau de masina, normal ar fi sa bage pe toate caile, daca n-ai selectat nimic. Dar nu obligatoriu.

2 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Sistemul de ventilatie preia aerul de afara. teoretic ar trebui sa nu ti-l bage in masina. eu daca inchid clima nu baga aer deloc in masina pe gurile de aerisire. poate ai vreo supapa pe la sistemul de ventilatie care scapa aer sau asa o fi modelul masinii respective.

2. aici mi se intampla la fel. daca nu am selectat nici o alta gura de aerisire imi baga tot aerul pe aia din bord.

ca idee poti intreba la un service ca intrebarile nu costa nimic si raspunsul este unul specializat

| cosmynmusic a răspuns:

Am un b5 berlina din 2003 si am aceeasi problema, de fapt nu e o problema asa sunt din fabrica, seteaza o temperatura medie si apoi inchide-o...