| bebe9949 a întrebat:

Cum setez rodio dintr-un renault clio sa se porneasca cand pun contactul si sa se opreasca cand iau contactul? Inainte asa era dar acuma trebuie sa il pornesc si sa il opresc eu.

4 răspunsuri:
| ombladon a răspuns:

Fa asa cum a zis horia2012

| horia2012 a răspuns:

Ai 2 contacte de + la aparat. Unul permanent care alimenteaza memoria, si eventual afisaj si altul prin cheia de contact. Acum cele 2 + sunt unite intre ele. Cel permanent ar trebui sa fie GALBEN, cel prin cheie ROSU, gros.(sau cel galben poate fi si ROSU subtire). Poti incerca cu un bec de 12V. Pe cel ROSU vei avea tensiune numai daca pui cheia de contact, pe celalalt cei avea tensiune permanent.

| stlucian a răspuns:

Dac alimentarea generala e pusa pe contact lasi radio deschis si o sa se inchida la luarea contactului si bineinteles o sa porneasca la punerea lui.

| AlexAvram94 a răspuns:

Inante de a opri motoru il lasi deschis si se opreste automat.si la pornire se porneste el.(eu iti spun cum e la mine la LOGAN)