| Al999 a întrebat:

Ma tot contrazic cu un prieten.
Daca depasesti limita de viteza cu 50 km/h si te ia radarul politistul trebuie sa te opreasca chiar daca a fost radar normal sau radar fix?
Si de cat este amenda?

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

La noi in tara nu prea sunt radare fixe, de altfel nu stiu niciun radar fix functional, deci se opreste in trafic.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru suntserios):

Nu sunt, deoarece au fost date unor societati private, iar instantele au stabilit ca nu este legal.

| CodrutElian1990 a răspuns:

De regula, daca radarul este insotit de politisti, acestia opresc si aplica sanctiunile. Mai ales daca s-a savarsit o abatere care prevede retinerea permisului.
La radarele fixe nu exista personal, acestea transmit datele intr-un centru de analiza si au timp de 6 luni de zie sa-ti transmita procesul verbal de sanctionare cu amenda sau sa te cheme la politie si sa-ti retina permisul.
Amenda pentru depasirea cu 50 km/h a vitezei se penalzeaza cu 6 puncte amenda. In anul 2018 punctul de penalizare este de 145 lei. Deci amenda este de 870 lei. Daca depasesti cu 51 km limita de viteza, treci la clasa a IV-a si amenda este de 9-20 (nu se specifica exact in cod) de puncte si suspendarea permisului pentru 90 de zie.

| RoCkKiD a răspuns:

(3) Constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda prevazuta în clasa a IV-a de sanctiuni si cu aplicarea sanctiunii complementare a suspendarii exercitarii dreptului de a conduce pentru o perioada de 90 de zile savârsirea de catre conducatorul de autovehicul sau tramvai a urmatoarelor fapte:
.
e) depasirea cu mai mult de 50 km/h a vitezei maxime admise pe sectorul de drum respectiv si pentru categoria din care face parte autovehiculul condus, constatata, potrivit legii, cu mijloace tehnice omologate si verificate metrologic.

**d) clasa a IV-a - de la 9 la 20 puncte-amenda;
**Un punct de amenda este egal cu 10% din salariul minim brut pe economie, in cazul nostru clasa a IV-a – între 1.305 şi 2.900 de lei;

PS: Sa nu faci asta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu se face niciun dosar penal pentru viteză.
Îți ia permisul și îți dă amendă, de altfel așa scrie și în articolul ăla, apoi zice de dosare penale, dar nu specifică nimic.
Mai bine ne-ar spune AnnaBlandian în virtutea cărui articol din CP se face dosarul penal...
De radare fixe la noi n-am auzit.

| ro74florin a răspuns:

La radar fix nu este poliția
Radarele fixe se descarcă datele din el și primești amendă acasă în plic

| ro74florin a răspuns:

La radar fix nu este poliția
Radarele fixe se descarcă datele din el și primești amendă acasă în plic
Amenda este în funcție de viteza
Incepe de la 190 Ron