| RobertVasileAlexandrescu a întrebat:

2.0 tdi 140hp sau 1.9 tdi 105hp ( passat b6 ) care si de ce?

- fiabilitate
-consum

Răspuns Câştigător
| ClaudiuM1997 a răspuns:

Salut. Motoarele 2.0 TDI sunt cunoscute pe Passat fiindca au celebra problema cu pompa de ulei. Se poate duce cand te astepti mai putin si ramai fara motor. Problemele astea nu exista pe varianta de 2.0 TDI de pe golf 5, jetta, octavia, leon. 1.9 TDI e un motor ok doar ca e putin cam mic pentru caroseria de pe Passat. Eu as mai strange bani ca sumpar un Passat 2.0 TDI din 2009-2010 cand o trecut la motoarele 2.0 TDI CR euro 5 sau as lua un 1.9 TDI si as face un stage 1. Bafta!

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Iți iei doar un motor, fără caroserie?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Passatul e ditamai animalul de masina. Si un 2.0 tdi 140cp nu te va baga in scaun nici macar putin...clar un 1.9 tdi 105hp nu i ar face fata. Alege 2.0

| RealKing01 a răspuns:

Logic cea mai buna este 2.0 tdi 140hp, Succes!

| Daz01 a răspuns:

Passatul este o mașină grea, deci ai nevoi de mai mulă putere pentru a fi sigur pe ea. Eu m-aș uita la varianta cu 2.0 tdi cu 170 cp. Fiabilitatea este relativă în sensul în care 2 mașini identice pot avea probleme diferite sau una dintre ele să nu aibă nicio problemă. Consumul îl poți afla de pe net și variază în funcție de stilul de condus dar și de încărcătura pe care o transporți... cred că o medie este între 5.5 și 10l la 100km.