| Frank51 a întrebat:

2.0TDI 140hp sau 1. 8TFSI 160hp, ce ai alege?

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Tfsi fara discuții

| sierra1 a răspuns:

Nu-ți iei doar un motor ci o mașină. Cum se numește?

| Frank51 explică (pentru sierra1):

A3 8P varianta S Line. Masina va fi folosita 50% oras 50% afara.

| sierra1 a răspuns (pentru Frank51):

Ia-ți VW

| Alexandrionelu a răspuns:

Depinde de tine și de ce vrei sa faci cu mașina aia.
Avantaje:
1.8 Tfsi:
-cai mai mulți, accelerație mai buna
-mai ieftin de intretinut
-impozit mai mic
-încălzire mai rapida
-sunet mai sportiv
-acces prelungit în orasele europene, la aceeași norma de poluare
2.0 Tdi:
-consum mai mic
-cuplu mai bun
-fiabilitate mai mare (în medie dieselul duce mai mulți km decât benzinarul)
Pentru oraș, distante scurte și putini km pe an eu as alege 1.8.
Pentru naveta, drumuri lungi, mașini cu peste 200k km as alege dieselul.

| gamersamp12 a răspuns:

2.0TDI, mai bine 140 de cai sanatosi decat 160 obositi.

| suntserios a răspuns (pentru gamersamp12):

140 sanatosi? Asta inseamna ca nu stii sa ii conduci pe aia 160

| gamersamp12 a răspuns (pentru suntserios):

Esti tu destept si nu faci diferenta dintre 2.0 si 1.8.

| suntserios a răspuns (pentru gamersamp12):

0-100 1.8 tfsi 160cp 7. 6secunde
0-100 2.0 tdi 140cp 9. 5secunde

Datele de la producător. Ramane doar sa fie condus benzinarul de un sofer care nu crede ca tdi de la vag e singurul motor din lume si atat tot. Dar probabil nu ai condus niciodata, sau daca ai condus probabil doar 2.0 ala de la vag si ca orice roman care 2.0 de la vag stie ai impresia ca ala e dumnezeul motoarelor