| anonim_4396 a întrebat:

2014 BMW 320i 2.0T. In cazul in care bateria,care se afla in portbagaj lipseste,nu ai curent pe masina,nu mai poti deschide portbagaju, cu cheie fara cheie.Intrebarea este urmatoarea : daca pui curent la bornele de sub capota,masina va primi curent,DA sau NU? Se aprinde ceva lumini pe undeva, sau se aprinde ceva la bord daca folosim bornele de sub capota si punem acolo un charger ceva?

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Halal bmw sa nu poti deschide porbagaju fara cheie daca nu are baterie. Cred ca au facut-o asa ca sa o duci imediat la mecanic sa platesti bani, sigur n-are o gaura pentru cheie so deschizi manual?

| relian a răspuns (pentru mgtow):

Nu are absolut nimic pe unde poti intra.Problema nu este ca nu poti intra in portbagaj, ci faptul daca mamsina ia curent daca pui un charger ceva la bornele de sub capota, dar fara baterie.Nu am eu masina, vreau sa stiu doar.Alea se rezolva altfel.Pai de ce spui pai halal bmw? Cine are masina nu cred ca umbla cu masina fara baterie nu? De deschis o pot deschide asta daca ar fi a mea.ERm doar curios, pentru ca am pus un charger si masina e moarta total.Am caut pe net peste tot si am intilnit destule cazuri, oameni care povesteau.E unu care voia sa schimbe bateria ca era pe duca, a scos bateria a inchis portbagaju laughing ghinionu lui, s-a dus a luat baterie si mai pune daca mai ai unde.Nu mai putea deschide portbagaju.A intrebat si el ca si mine cum sa faca ce sa faca? Unu i-a spus sa puna charger la bornele de sub capota apoi apasa butonu care deschide si aia e tot.Doar ca omu zice stai linistit ca am incercat tot mort totu.Deci masina bun nu sa zici cavea ceva.Sis balamuc oameni pe Youtube care intrebau.Eu am fost sa verific o masina de asta si nu avea baterie, sau cel putin asa banui acum.A venit aia au pus chargeru pe ea, adica am pus eu si ma uit pauza mort totu.Si am zis frate ceva are masina asta.Dar se pare ca n-are nimic, cel putin din ce spun oamenii pe net.Si de aia intrebam pe aici, poate sunt unia car au masini asa si stiu sigur cum sta treaba.Pe Youtube nu ai cum a stai cu aia la discutii, aia cine stie de un an doi nu-i mai gasesti.Asta e cam naspa poate ai dreptate halal bmw laughing

| mgtow a răspuns (pentru relian):

Nici a mea nu are deschizator tip cheie la portbahaj asa ca si a mea e halal masina laughing daca raman fara baterie la cheie nu mai pot deschide asa ca ori e una ori alta. La camion inca tine pentru ca usile se deschid si fara apasarea de buton la distanta numai ca la masina e cam prost gandita faza asta

| relian a răspuns (pentru mgtow):

Nu are a face, tu poti deschide usa la sofer, apesi buton care deschide porbagaju si ai rezolvat.Nu stiu daca e prost gandita, probabil cei care au luat bateria au desfacut cablurile, le-au separat.Am aflat cate ceva.Masinile care au bateria in portbagaj are doua rinduri de cablutri, una care duce la alternator si daca curebt la masinia peste tot si alt rand care duce la bornele de sub capoata.Cind bateria este conectata, abele comunica, deci daca pui un incarcator la borne sub capota masina ia curent. Daca dai jos bateria, uneori oamenii desfac suruburile alea de tot, habar nu am dar daca desfaci si separi cablurile ce vin la baterie ala esti.Am verificat la o alta masina dar alt model din acelasi an 328i si cablurile toate is prinse cu surub apoi este prinsa borna.Dar nu stiu la 320i cum este, desi ar trebuie sa fie la fel.A ta are sigur sa bagi cheia la sofer, deci daca ai baterie la masina nu ai nevoie de baterie la cheie sa deschizi portbagaju.

| mgtow a răspuns (pentru relian):

Are cheie pentru usi masina mea gaura sa bag dar pedegeaba deschid usile ca porbagaju nu se descuie, nici buton nu are inauntru doar de la cheie apasand butonu se deschide. Mai ales e veche din 2001 lol laughing In aprilie cred ca fac planu rabla cu ea si imi iau A5 penultimu model din 2015

| mihai69 a răspuns:

Aș încerca prima dată să pun curent prin priza de la brichetă (de obicei, aia e „pe direct" (înainte de contactul cu cheie) și ar trebui să injecteze curent și la alți consumatori. Dacă nu, ar mai fi o tentativă: pe bornele alternatorului.