| Dragos16V a întrebat:

Cum sa pornesc masina? Cand nu bag cheia in contact si cand ii pun contactul se aprind becurile de pe bord, merg faruri, semnalizatoare, etc., iar cand invart in fata nu se intampla nimic, nu invarte electromotorul si se sting si becurile din bord. Am masurat bateria, are curent, bornele il transmit, masa de pe aripa e ok, sigurantele sunt toate nearse, releul de pornire la fel. Ce pot sa ii fac ca sa porneasca?

10 răspunsuri:
| synguratycul95 a răspuns:

Problema ta nu e din relee sau baterie. Aici sunt 2 posibilitati: 1. Electromotorul e blocat. 2.Contact defect. Incearca sa-i lovesti un pic electromotorul cu un bat si apoi da-i la automat.

| Dragos16V explică (pentru synguratycul95):

Da, pai mi-am dat seama ca releele sunt ok ( o data cand s-a ars unul era topita carcasa de plastic si se vedea circuitul in el), iar bateria e destul de noua, are ochiul magic aprins... Nu prea stiu cum e cu datele de contact pe TPU, dar am mai vazut oameni care le dau si banuiesc ca e ok...

Id-ul meu de mess e om_cret big grin

| Dragos16V explică (pentru Dragos16V):

Update: am chemat electrician si se pare ca bateria nu poate oferi curent pentru pornire, asa dintr-o data, s-a facut un scurt circuit in ea.

| synguratycul95 a răspuns (pentru Dragos16V):

Deci acum e totul ok? Porneste?

| Dragos16V explică (pentru synguratycul95):

Tin minte ca am vorbit pe mess in iunie cand aveam problema aia, dar o sa scriu si aici ca sa vada si altii, poate ii ajuta. Bateria nu putea oferi curent pentru pornire pentru ca avea niste elementi in scurt circuit ( o masurasem si avea 2 volti ). Dupa ce am ajuns acasa si am oprit-o, n-a mai mers. Solutia a fost sa ii pun alta baterie. A mers bine de atunci.

| synguratycul95 a răspuns (pentru Dragos16V):

Bravo. Mult succes si km in continuare

| synguratycul95 a răspuns:

Daca este din contact, nu ai ce sa-i faci... Apropo, ce masina este? Hai sa vorbim in particular si iti explic mai multewinking

| Budutz a răspuns:

Contactul cred ca stricat...du-te la un specialist...asa am patit si eu si cand am fost la specialist mi-a dat jos de acolo si foloseam surubelnita pentru a porni masinalaughing

| Dragos16V explică (pentru Budutz):

E un Espero cu motorul de 1.5 DOHC.
Acum un an si ceva a fost nevoie sa-i schimb contactul, dar facea altfel: cand bagam cheia nu se aprindea nimic si cand o invarteam la fel. Reuseam s-o pornesc numai dupa ce frecam bine cheia in contact si gasea o pozitie potrivita... Problema e ca nu pot s-o duc la spcialist ca nu mai porneste si e in parcarea unui magazin. Am sunat la tractari si sunt foarte scumpi chiar si pentru cativa km. Asa ca m-am gandit ca mai bine cu banii aia chem un electrician si sa ii schimb ce are nevoie ( si eu m-am gandit initial tot la contact, dar mi-am amintit ca facea altfel cand a avut problema cu el).

| tractariauto a răspuns:

Nu toate firmele de tractari sunt scumpe, vedeti pe www.tractari-auto.org, pentru Bucuresti pretul pleaca de la 100 lei