| Flavius_Stanciu_1996 a întrebat:

Acu recent am segmentat motoru la golf 4 - 1.4 16v...
Ei mi-au pus ulei Castrol 10w40, iar acu la urmatorul schimb as vrea sa ii bag Liqui Moly 5w30, ce parere aveti?

3 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Poti sa-i bagi ce ulei doresti tu numa sa fie 5w40 sau 5w30 asta e tot, bagi si ulei martian daca are cifrele alea laughing. daca vrei sa bagi cei mai bun baga Mobil 1 au scos aia acu un ulei il schimbi odata pe an sau la 20 de mii de mile adica la 32 de mii de km.Mai bun ca mobil 1 nu-i altul. Daca te uiti in cartea masinii o sa vezi ca fabricantu asta recomanda 5w nicidecum 10 w cum tiau pus aia tie, cel putin toati fabricantii germani asta pun la msinile lor 5w40 iar daca nu-i poti folosi 5w30 asta scrie in cartea masinii.Cifra aia 5 w sau 10w este pentru iarna aia inseamna w ala adica winter in engleza.Deci fiecare fabricant stie cum este motoru lui, il testeaza si la care raspunde cel mai bine aia pune.Cu alte cuvinte la 5w uleiul pentru masinile germane se comporta pe timpul iernii cel mai bine, este cel mai bun sa-i zic asa.Vara poti folosi si 0w40 daca ajungi sa-l schimbi cand vine frigu. Iara undei nu-i iarna aia folosesti 0w40 pentru msinile germane.Dar cel mai bine este sa te uiti in cartea masinii si ce zic aia aia sa pui.Ca doara aia au fabricat masina aia nu ala care face uleiu, nu aia care vind ulei sau aia care repara masini ca stiu ei las cai bun ceti zice el.Deja toti is profesionisti laughing

| xerxes1 a răspuns:

10w40 este un ulei inferior fata de 5w30 sau 5w40.
Castrol este cel mai contrafacut ulei din Europa.Am renuntat de mult la el.
LiquiMoly 5w30 toptech 4200 sau Divinol dpf 5w30.(merge si la benzinare) schimb recomandat 30.000, dar eu tot la 15000 schimb.

| andyandrei20 a răspuns:

Castro este ulei bun, dar nu și la noi in tara, din cate stiu nu e de origine însă liqui moly este si el bun, plus ca poti avea incredere, este importat direct din Germania nu ca castrol facut in Romania