| flbogdan a întrebat:

Acumulatorul pentru scuter (12v) se poate incarca cu un redresor normal sau trebuie unul cu un amperaj mai mic? Stima.

Răspuns Câştigător
| onasis1961 a răspuns:

Daca e de 12v merge! Dar vezi sa nu ai acumulator de 6v! Nu are importanta amperajul.

4 răspunsuri:
| a1doru a răspuns:

Un redresor ''adevarat'' trebuie sa aiba scala de reglare pentru amperaj.astea ''de duzina'' vin din fabricatie calibrate pe 2ah, ceea ce este normal, pentru ca bateriile se incarca cu 2ah.pentru o incarcare corecta, trebuie sa imparti nr. de amperi pe care ii are bateria si rezultatul obtinut este egal cu nr.de ore care sunt necesare pentru incarcare.[ex; daca bat.are 14ah, o incarcare corecta se face, cu 2ah pe redresor, in 7 ore]. sper ca ai inteles.

| Arthur a răspuns:

În funcţie de curentul debitat pe baterie încărcarea va fi mai lungă sau mai scurtă. Se consideră bateria încărcată când curentul absorbit de la sursă este de 2 % ( sau mai mic ) din capacitatea bateriei ( amperajul scris pe carcasa bateriei ).
Tensiunea spre finalul încărcării va fi între 13V - 13, 8V la o temperatură a electrolitului de 26-27 grade. Mai trebuie măsurată şi densitatea electrolitului.
Pentru un acumulator scump sunt mai multe etape de încărcare, pentru unul ieftin nu merită timpul şi bătaia de cap.
Si încă ceva : încărcările rapide ( la curent mare scurtează viaţa bateriei ).

| foxi a răspuns:

Conteaza tensiunea, adica 12v, intensitate isi ia acumulatorul cat are nevoie!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Redresorul dedicat se autoregleaza, pentru un curent de incarcare de 1/10 din amperajul acumulatorului. Il poti incarca.