| RazvanC28 a întrebat:

Salut! Bateriile AGM 105Ah, se incarca cu redresor normal? Sau au unul mai special?

3 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Bateriile AGM nu-s chiar baterii obisnuite cu plumb, baterie AGM (placă absorbantă din sticlă, covor de sticlă absorbant) este o baterie cu plumb în care electrolitul nu se află în starea lichidă obișnuită, ci ca o umplutură poroasă din fibră de sticlă, care la rândul său este impregnată cu electrolit (copy-paste aici)
Sunt baterii performante care nu curg niciodata din ele daca sunt inclinate.
Datorita procesului de fabricatie sunt mult mai scumpe decat cele obisnuite, dar sunt si mai eficiente, ele sunt intalnite pe masinile de curse sau pe masinile cu tehnologia start-stop...dar se folosesc si in alte industrii.
Din cate am citit pe net se pot incarca cu un redresor conventional.
Desi daca ar fi dupa mine si bateria are ceva vechime as inlocui-o cu una noua, nu de alta dar si ele au o durata de viata. Pe de alta parte aceste baterii trebuiesc codate CAND SUNT INLOCUITE, nu stiu exact procedura ce implica ca nu am fost inca pus in situatia de a schimba bateria, dar am citit pe forumuri ca atunci cand o pui pe masina trebuie pus un tester ceva si introdus un cod asta la cele aftermarket, ma gandesc ca la cele OEM nu e nevoie de codare BEM...

| sierra1 a răspuns:

E o baterie banală cu plumb, nimic deosebit

| badpanda a răspuns:

Cauta redresor AGM.
Se gasesc peste tot.Se pot incarca si cu un redresor obisnuit, dar trebuie monitorizata tensiunea si curentul de incarcare si oprit imediat cand este incarcata.