| TaviComplicat a întrebat:

Am 15 ani si vreau sa ma plimb cu un moped in mediul rural. Credeti ca ar trebui sa ma sperii de politie? Am nevoie de permis pentru asa ceva, dar totusi, este doar o motocicleta cu pedale, cu motor de 50cc. M-ar opri vreun politist pentru conducerea lui pe drumuri de la tara?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ar trebui sa te sperii de faptul ca savarsesti o infractiune si nu de faptul ca vei fi prins ori nu. Sigur ca te poate opri politistul, daca esti pe un drum public. Pentru moped ai nevoie de permis de conducere de categoria AM si se poate obtine de la 16 ani.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Atat timp cat esti pe un drum public si nu vrei un dosar penal ar trebui sa iti fie frica de politie

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Sa nu iti fie frica in viata de nimic, mai ales la tara, fii barbat.

| Cedry2k8 a răspuns:

Pe stradute poti sa te plimbi linistit. Nu pe drumurile principale. Adica nu te aventura pe drumuri comunale, drumuri judetene, sau drumuri nationale. Politie gasesti oriunde, poate sa te opreasca oriunde, insa daca esti dragut cu ei nu iti vor scrie nici macar un avertisment, o amenda nici atat. Asfalt lin!

| fuhhgyr374 a răspuns:

Nu cred ca e multa politie la tara, mai ales pe drum de piatra, ai putea sa te plimbi putin, dar eu zic sa nu risti. Mai bine fa-ti permis.

| Anda_Pop_2000 a răspuns:

Da,ar trebui