| anonim_4396 a întrebat:

Am auzit ca poti conduce o motocicleta de la 16 daca are pana in 49cc. Este adevarat, daca da cum sta treaba si daca puteti sa imi recomandati niste motociclete pe care le poti conduce de la 16 ani. Multumesc!

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Dacă îți iei permis categoria Am poți conduce mopeds pana în 50cmc.
Dacă îți iei permis categoria A1 poți conduce moto pana în 125cmc.

Ambele categorii le poți lua la 16 ani.

| anonimg a răspuns:

"Motocicletele" până în 49 cc sunt scuterele.
Posibil să fie și motociclete dar trebuie să fie scumpe. Poți conduce orice vehicul pe 2 roți după 16 ani dacă acesta are maxim 49 cc.
Nu știu exact cum stau lucrurile cu vehiculele pe 3 sau 4 roți (aici este vorba și de masa/greutatea vehiculului).

| Bâra_Andrei_2000 a răspuns (pentru anonimg):

E Maxim 125cc la categora A1

| anonimg a răspuns (pentru Bâra_Andrei_2000):

Așa este. Câteodată le mai încurc și eu.

| anonimg a răspuns:

Am uitat sa specific că pentru orice vehicul utilizat pe drumurile publice este nevoie de categoria (subcategoria) A1 (pentru cele menționate în postarea anterioară).

| Ruski a răspuns:

La 16 ani poti da si de AM -> maxim 50cc, dar si de A1 -> maxim 125cc

| Bâra_Andrei_2000 a răspuns:

La 16 Ani daca detii permis de categories A1 poti conduce mopede/motociclete cu dimensiune maxima de 125 cc si o puterea maxima dezvoltata de Maxim 11kw cat de niste exemple totu de pine de tine (Eu caut sa inmatriculez dirt bike KTM 125exc) Success!