| cosmin09 a întrebat:

Se poate sa iei carnetul si sa conduci o motocicleta la 16 ani? am auzit ca poti conduce doar scutere sau motociclete cu motorul foarte mic.

6 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Pai da. Poti incepe cu 3 luni inainte de a implini 16 ani scoala pentru subcategoria A1 adica motociclete cu o capacitate cilindrica de maxim 125 cmc si o putere instalata de maxim 11 kW (Aprilia RS 125, Honda CBR 125, Yamaha TZR 125 etc.) pentru asta trebuie sa faci un test psihologic, fisa medicala, sa faci scoala, apoi dupa implinirea varstei de 16 ani poti da examenul teoretic si dupa promovarea acestuia cel practic, adica poligonul si dupa toate astea obtii permisul de conducere!

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

La 16 ani si cu permis de conducere de subcategoria A1 poti conduce o motocicleta cu CC care nu depaseste 125 cmc si puterea motorului sub 11 kW (art.30, lit.ca) din Regulamentul de aplicare a Codului Rutier). Scoala de conducere o poti incepe cu 3 luni inainte de implinirea varstei de 16 ani. Numai bine!

| vader a răspuns:

Da, ai auzit bine numai ca nu e foarte mic totusi 125c cmc e ceva fata de cele sub 50cmc care se conduc doar cu atestat : http://www.scoaladesofericombi.ro/subcategoria-A1.php

| R3Y a răspuns:

Poti conduce scutere cu motor foarte mic sa nu depasasca de 60km/h si sa nu mergi pe autostrada cu el...

| Lannister a răspuns:

O motocicleta nu. La 16 ani poti sa conduci orice vehicul care intra la categoria mopede: scutere etc

| BongThugs a răspuns:

Daca motorul nu depaseste 86 CP il poti conduce linistit. Dar sa fie doar Scuter / Motoreta happy, dar si pentru asta iti trebuie legislatie, care e un fel de carnet pentru cei cu scuter / motoreta, te duci la politie si te interesezi pentru legislatie. Daca vrei sa iti inmaneze legislatia direct fara nici un alt curs dai niste bani la instructor. [ 50 lei ] crede-ma ca eu asa am facut si o zis ca e prea mult inca big grin, nu mai stai 2 saptamani pentru cursurile alea