| alexionut1000202 a întrebat:

Am avut un incident auto, eram pe interzis (strada cu sens unic dar veneam invers) si am zgariat spoiler-ul unei masini care a iesit din parcare fara sa se asigure.
Am facut amiabila, i-am dat asigurarea.
Problema urmeaza acum: inainte de accident, plateam 330 de lei pe an.
Dupa accident, cand a expirat RCA-ul, am reinoit pe 6 luni si a fost 170 de lei (cred ca accidentul nu fusese trecut in baza de date)
Dupa aceste 6 luni am mers sa reinoiesc si surpriza, aveam de platit 700 de lei pe an, exact dublu.
Am facut la fel pe 6 luni, platind 350(dublu), iar acum urmeaza sa expire si aceasta polita.
In urma falimentului city insurance, am fost sa verific ce pret are rca ul...
La mai bine de un an de la accident, trebuie sa platesc 1350 de lei pe an respectiv 1000 pe 6 luni.
Mentionez ca inainte de accident aveam clasa bonus-malus b2 sau b4, deoarece in urma accidentului, pe asigurarea actuala, care expira in cateva zile (cea pe care am platit-o dublu) am clasa b0.
Daca stiti sa ma ajutati, sa imi explicati de ce s-a dublat si cum o sa scada... ma asteptam la un 30% in plus, dar nu 50%.
Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu cred ca iti poate spune cineva de aici, va trebui sa te interesezi la asigurator, doar de acolo poti afla ce clasa ti s-a stabilit, din ce motiv si de ce este atat de mare asigurarea acum.
In orice caz citeam, in urma cu cateva saptamani, ca asigurarea auto s-a marit destul de mult anul acesta.

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai pretul asigurarilor a crescut si cu 100% de cand a intrat city in faliment. Asa ca nu e doar de la accidentul tau... Pur si simplu s au scumpit enorm asigurarile.

| mihai69 a răspuns:

Depinde de asigurator, de modul de plată etc. De anul ăsta, prețul asigurărilor RCA a crescut enorm, chiar și la cei cu bonus.
Cât despre situația ta, trebuie să știi că malusul crește foarte 'abrupt' față de bonus. Va dura câțiva ani să ajungi din nou la clasa pe care ai pierdut-o.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Asa s-a stricat piata RCA-urilor, nu e de vina incidentul.
Si a mea a sarit de la ~600 de lei pe an, la 1100 pe an.
La cealalta masina, de la 500 pe an, la 800 (alt proprietar, alta motorizare, alt bonus).

| GabiDumitrescu a răspuns:

Deci tu erai pe interzis si ala a iesit fara sa se asigure? Cu siguranta s-a asigurat IN PARTEA DIN CARE VIN MASINILE PE STRADA AIA! big grin P.S. De ce s-a dublat? Nu o sa scada, taxele si impozitele auto sunt in continuare mult prea mici de sunt pline strazile de jafuri de masini si criminali nebuni la volan!

| UserRo10 a răspuns:

Este simplu. Tu ai pierdut 2 puncte Bonus Malus. Adunat cu faptul ca City insurance a intrat in faliment si preturile rca sunt de 2.4 ori mai mari rezulta ce ai patit tu. Este perfect normal.
Suplimentar poti cere un certificat de daunalitate la baar daca ai dubii