| Eugeniusu a întrebat:

Am avut un mic accident care s-a incheiat cu o amiabila. Vinovatul am fost eu, i-am facut o paguba de maxim 500 lei si nu au existat victime. Asta a fost anul trecut.
Anul asta trebuie sa fac alta asigurare si vreau sa o fac pe 1 an de zile, cam cat o sa ma coste? Am auzit ca din cauza accidentului o sa imi mareasca asigurarea.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Depinde de varsta soferului, depinde de accidentele din ultimii 3 sau 5 ani daca ai cerut asigurarii sa plateasca, depinde ce selectezi tu din lista de asigurare, ca vrei sa le ai. Cu cat ai selecatte mai mulet optiuni, cu atat plata asigurari creste.

Din pacate, nimeni nu-ti poate da o calculatie fara aceste informatii.
Suna la 2-3 agentii, sau intra online si fa-ti singur o cota, introducand toate datele necesare.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Intra si tu pe un site care calculeaza RCA si ai sa vezi, nu avem noi de unde sti, dar da, va creste putin din cauza accidentului

regis
| regis a răspuns:

Costul asigurarii va creste, dar nu dramatic. Practic iti va scadea clasa de bonus/malus cu doua trepte.
Valoarea daunei nu are relevanta.