| xutza a întrebat:

Am cumparat o masina din Austria, pentru care s-au scos un set de numere provizorii de Timis, dupa care am mai scos eu doua din Bacau. intrebarea mea este: la inmatricularea masinii va trebui sa predau numerele de Austria ( nu le mai am)?

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

In general da, trebuie sa le predai, dar in cazul in care nu le mai ai, dai o declaratie pe propria raspundere ca ai pierdut numerele si ai rezolvat toata problema.

| xutza explică (pentru OldSoul):

Asa este! am dat o declaratie in 30 de secunde si gata! multumesc!

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, va trebui sa le predai, conform Ordinului MAI nr. 1501/2006, citez:
"(3) În cazul vehiculului de provenienţã strãinã care a mai fost înmatriculat în alt stat şi care se înmatriculeazã pentru prima datã în România, solicitantul trebuie sã prezinte, pe lângã documentele prevãzute la alin. (1), şi documentele de înmatriculare eliberate de autoritãţile strãine, în original, precum şi plãcuţele cu numãrul de înmatriculare."

| xutza explică:

L-am sunat pe tipul de la care am cumparat masina si mi-a spus ca atat timp cand masina este radiata, nu pot detine placutele de inmatriculare de Austria, deci nu voi fi nevoita sa predau nimic.

| RaraSeeDY a răspuns:

Da trebuie sa le predai.
Si pe langa asta, trebuie sa traduci tot ce ai luat din Austria in limba romana, dar daca nu le ai nu stiu alta modalitate de a inmatricula. Sper sa poti face ceva dar trebuie si numerele alea. Mult noroc si drumuri usoare!