| Myhay94 a întrebat:

Am cumparat o masina toate actele inregula, am act de vanzare-cumparare si vreau sa o trec pe numele meu. Aceasta a mai fost inmatriculata in 2011. Problema este cu taxa de inmatriculare trebuie platita iar, am fost la anaf si ei mi-au spus ca nu a fost platita, e posibil daca a fost inmatriculata in 2011, legea era in vigoare pe atunci? Precizez ca am o super nova din 2001 taxa e mare? Spuneti-mi dau funda...

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cel mai probabil fostul proprietar a recuperat in instanta taxa.

| slayer09 a răspuns:

Ce stiu eu din informatii publice e ca daca masina e inmatriculata dupa 2007 exista sansa ca acea persoana sa fi platit taxa de mediu, si daca a platit-o si nu a dat statul in judecata sa isi recupereze banii (pentru ca atunci era o taxa ilegala) se contorizeaza ca fiind taxa platita. Exista si varianta ca un cumparator sa achizitioneze o masina prin leasing...la care se pot baga acize si multe taxe si te scuteste de plata taxei de mediu, iar daca o vinde...viitorul posesor trebuie sa plateasca taxa de mediu.

| bula2014 a răspuns:

Ai luat o mare teapa cu o masina furata cel mai bine mergi la politie si intreaba.