assiris
| assiris a întrebat:

Am doua alternative, doua masini aproape identice ca forma, motorizare, culoare, an de fabricatie etc. Singura diferenta majora este ca una e FORD alta este Renault.
Pentru care sa optez si de ce?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic sa optezi pentru Ford am avut timp de 6 ani un mondeo si este excelent n-am avut nici o problema cu el l-am vandut din motive financiare

16 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Ai putea mentiona si modelul, ca sa vorbim mai la concret.
In general Fordul nu exceleaza la fiabilitate, in schimb Renault are renumele de a fi scump la piese. Nu am avut nici Ford nici Renault ca sa iti confirm aceste mituri, insa asa umbla vorba in targ.
De condus am condus cateva modele de la fiecare dintre cei doi producatori, mie mi se par masini cam de acelasi nivel. Poate Renaultul are o inclinatie mai mare spre electronica, ceea ce poate fi un avantaj pentru cei care prefera confortul, dar si un dezavantaj pentru cei care prefera simplitatea. Si in cazul masinilor second hand depinde de dotarile efective ale masinii.
Subscriu la ideea lui tipu de a le conduce pe amandoua inainte de a lua o decizie, chiar daca probabil nu o vei face ca un pilot de curse, ci ca un sofer in trafic.

regis
| regis a răspuns:

Banuiesc ca e vorba despre doua masini uzate. Intre Megane si Focus, eu as opta pentru Focus, strict pentru aspect. Nu am condus niciodata vechiul model de Megan (am stat doar de doua ori in dreapta), insa nu prea imi place ca si aspect, mai ales modelul break. In schimb Focusul mi-a placut de la bun inceput, l-am si condus de cateva ori si mi se pare ok, mai ales ca are si preturi acceptabile. In plus argintiul si albul il prind foarte bine.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Stii ca de gustibus non disputandum, iar sfaturile sunt date ca sa nu fie urmate, asa ca fiecare alege dupa preferintele si inspiratia lui. O alegere buna!

Răspuns utilizator avertizat
assiris
| assiris explică:

Am ales prima fundiță dar să considere si ceilalti care mi-au indicat Ford ca i-am ales si pe ei.
Am marcat STUPID la cei care au indicat alte marci. Eu am intrebat Ford sau Renault, ce treaba aveau aici alte marci? Am avut un an Mercedes si am renuntat. O masina foarte eleganta, confortabila dar fara "nerv" Buna de mers pe autostrazile lungi, neaglomerate si musai sa fii odihnit altfel te apuca somnul.
Am avut Audi 5 ani. Acum am renuntat la el cu regret. Era un model mai vechi fara clima, in rest nu m-a lasat niciodata, nu mi-a creat nici un fel de emotii si desi era pe motorina, motor de aproape 2000 cc, pornea iarna la -15 grade. Nu mai spun de caroserie - zincata fara un punct de rugina. sad
Am avut WW tot cam 5 ani. La fel, multumit si am trecut de la ea la Audi ca era mai mare si mai confortabila.
Acum am de ales intre astea: Ford focus sau renault megane ambele breck, ambele pe motorina, ambele albe. O sa o incerc si pe renault dar cred ca in final tot la ford o sa ma opresc. Am mai incercat un rtenault identic la aspect dar pe benzina si cu cutie automata. Nu m-am impacat, era ca o domnisoara, sensibila, daca incercam sa o fortez, mârâia, nu avea deloc nerv in ea. Buna doar pentru plimbari de agrement nu pentru un oras aglomerat unde trebuie sa te ajute. E drept, te ajuta dar pretul e prea mare, se duce benzina instantaneu. Asta o am acum in probe si incep sa ma simt in ea ca pestele in apa.
Multumesc inca odata de sfaturi.

| Alex_9605 a răspuns:

Alegerea e a ta, cere parerea apropiatilor tai.

| Altu a răspuns:

Fa un test drice cu ambele si vezi in care te simti mai bine. Eu as merge pe Focus daca vrei Ford. Si pe Megane de la Renault. Vezi ca's oferte la ambelewinking

| mistikk a răspuns:

Ce modele sunt? oricum opteaza pentru un mercedes desi mi-am dorit mereu audi mi-am luat pana la urma mercedes asa ca poti alege ceva diferit de cele doua big grin

| roberta_3262 a răspuns:

Nu spun ca Renaultul nu e o masina buna dar parintii mei mei au un Ford si este o masina foarte buna.Am mers de 3 ori in Germania cu masina asta si nu am avut vreo problema. Ti-o recomandwinking

| r4uL a răspuns:

Consideri ca ar trebui sa alegi Ford. Consider ca Fordul este o masina mai confortabila si te vei intelege foarte bine cu acest tip de masina tongue succes. funditabatting eyelashes?

| Dumb0 a răspuns:

Eu zic ca mai bine iti iei un Ford fiindca stiu ca este mai buna ca si masina adica are cam tot ce ii trebuie si in plus stiu ca cei de la Ford sunt mai "seriosi"winking.

| Jonas Brother a răspuns:

Fordul deoarece sunt piesele mai ieftine si te tin mai mult, pecand la renault piesele sunt scumpe si se strica imediat!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ford.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iati un Volkswagen. Ca e masina.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ford ca cei dela renault sunt jegosi si masinile de ****.